Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Sladké drievko podporuje činnosť tráviaceho systému

Je adaptogénna bylina, rastie v Európe, Stredomorí a Ázii a používa sa tisíce rokov. Používa sa v tradičných čínskych, blízkovýchodných a gréckych medikamentoch na upokojenie podráždeného žalúdka, zníženie zápalu a pri problémoch s hornými dýchacími cestami (1, 2). Koreň sladkého drievka prospieva vášmu telu tým, že podporuje zdravie čriev, mozgu a pečene. Hoci obsahuje stovky rastlinných zlúčenín, primárnou účinnou látkou koreňa sladkého drievka je glycyrrhizín (3, 2).

Glycyrrhizín je zodpovedný za sladkú chuť koreňa, ako aj za jeho antioxidačné, protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti (3, 2, 4).

Je 50-krát sladší ako cukor, a preto sa nazýva aj „sladký koreň“. Tento koreň má veľa sacharidov vrátane škrobu, glukózy, fruktózy, sacharózy, esenciálnych minerálov a bioaktívnych zlúčenín. Obsahuje tiež vlákninu a má protizápalové vlastnosti. Tieto faktory prispievajú k jeho obrovským zdravotným benefitom.

V koreni sladkého drievka sa však nachádzajú najmenej štyri hlavné typy zlúčenín: flavonoidy, kumaríny, triterpenoidy a stilbenoidy (5). Koreň sladkého drievka je známy predovšetkým svojou schopnosťou liečiť gastrointestinálny systém.


Sladké drievko (Licorice Root) 450 mg Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Flavonoidy

Flavonoidy sú napríklad zodpovedné za hlboký pigment rastlín (ako modrá v čučoriedkach alebo čierna v čiernom sladkom drievku) a okrem iných výhod sú zvyčajne bohaté na antioxidanty a protizápalové látky.

Kumaríny a stilbenoidy

Kumaríny a stilbenoidy sú polyfenoly, ktoré sú často protizápalové a antibiotické.

Triterpenoidy

Triterpenoidy sú zvyčajne silnejšie a niekedy obsahujú steroidné látky (6). Významným príkladom výhod nájdených v týchto zlúčeninách je flavonoid glabradín, ktorý prispieva k mnohým výhodám koreňa sladkého drievka.

Zdravie trávenie

Jedným z najpopulárnejších spôsobov použitia koreňa sladkého drievka je pomoc pri niektorých tráviacich problémoch, ako sú poruchy trávenia, žalúdočné ťažkosti, pálenie záhy a reflux kyseliny. Kyslý reflux je normálny proces v tele, ktorý pomáha tráviť jedlo, ktoré jeme. Problémom sa zvyčajne stáva len vtedy, keď žalúdočná kyselina prechádza do pažeráka a spôsobuje pálenie záhy a bolesť.

Jedna štúdia zistila , že pacienti s funkčnou dyspepsiou (7) – bežným termínom pre opakujúce sa príznaky a symptómy tráviacich ťažkostí, ktoré sa zdajú byť bez príčiny – mali výrazne znížené symptómy v porovnaní s kontrolnou skupinou s placebom (8). Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD), je stav, ktorý spôsobuje symptómy ako pálenie záhy, bolesť hrdla a kašeľ, pociťuje výhody kyseliny glycyrrhizovej (9).

Kašeľ a bolesť hrdla

Koreň sladkého drievka nesmierne prospieva bolestiam hrdla alebo kašľu ako účinný expektorans, pomáha uvoľňovať a vypudzovať hlieny, ktoré sa kašeľ snaží odstrániť. Jeho upokojujúce, protizápalové vlastnosti môžu priniesť rýchlu úľavu od bolesti hrdla (10).

Úľava od bolesti

Ako antispazmodikum môže mať sladké drievko vplyv na kŕče v bruchu a potenciálne aj vo svaloch (11). Lokálne môže sladké drievko zmierniť ekzémové nepohodlie a iné dermálne stavy, keďže pôsobí ako hydrokortizón (12). Protizápalové výhody môžu tiež pomôcť zmierniť bolesť, vrátane pôsobenia na bolesť kĺbov.

Môže zmierniť únavu nadobličiek a iné hormonálne problémy

Sladké drievko môže pomôcť vyrovnať hormóny (13). Koreň sa tradične používa na vyrovnávanie ženských hormónov, čím zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu a menopauzy. Flavonoidy v sladkom drievku môžu mať priaznivý estrogénny účinok na ľudské bunky (13).

Môže zmierniť príznaky PMS a menopauzy

Koreň sladkého drievka môže poskytnúť úľavu od menštruačných kŕčov. Môže zmierniť kŕče a zmierniť bolesť. Niektoré výskumy naznačujú, že môže tiež pomôcť zmierniť návaly horúčavy, hoci sú potrebné ďalšie štúdie (14). Koreň má u žien účinok podobný estrogénu, čo pomáha zmierniť príznaky PMS a menopauzy (15). V jednej štúdii sa zistilo, že sladké drievko je oveľa lepšie ako hormonálna substitučná liečba pri skrátení trvania návalov horúčavy (16).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6836258/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629407/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3498851/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28552807/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23162899/
6. https://en.wikipedia.org/wiki/Saponin
7. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/functional-dyspepsia/symptoms-causes/
8. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4928719/#B23-children-01-00119
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3615700/
10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12804082/
11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23164761/
12. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/014067369092633S
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4738101/
14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3832176/
15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25524718/
16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23663094/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu