Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Skleróza multiplex vs. Fibromyalgia: Rozdiely v príznakoch a symptómoch

Skleróza multiplex aj fibromyalgia môžu spôsobiť chronickú bolesť a únavu, sú to však veľmi odlišné stavy. Na zabezpečenie správnej liečby je dôležitá správna diagnóza.

Skleróza multiplex (SM) a fibromyalgia sú veľmi odlišné stavy. Niekedy však zdieľajú podobné príznaky a znaky.

Obidva stavy vyžadujú na diagnostiku rôzne lekárske testy. Skôr ako začnete s akýmikoľvek testami, možno budete schopní rozlíšiť svoje príznaky a rozhodnúť sa, či sú príznakmi jedného z týchto stavov. Aj váš lekár vám môže pomôcť.

Čo je fibromyalgia?

Fibromyalgia je charakterizovaná muskuloskeletálnou bolesťou, ktorá postihuje celé telo. Okrem chronickej bolesti spôsobuje fibromyalgia zvýšenú ospalosť a únavu, ako aj problémy s náladou a pamäťou.

Lekárski výskumníci a lekári úplne nerozumejú tomu, čo spôsobuje fibromyalgiu. Verí sa však, že tento stav zosilňuje prirodzené pocity bolesti. Inými slovami, sa zdá, že ľudia s fibromyalgiou pociťujú normálnu bolesť príliš bolestivým spôsobom.

Čo je roztrúsená skleróza?

Skleróza multiplex (SM) je autoimunitný neurologický stav, ktorý ničí ochranný obal (myelín), ktorý obklopuje nervy. SM spôsobí, že si telo pomýli zdravý myelín, ktorý obklopuje nervy, ako cudzí.

SM ničí myelín a nakoniec spôsobí, že nervy už nebudú schopné fungovať tak, ako by mali. V priebehu času môže SM úplne zničiť myelín. Potom môže začať útočiť a ničiť samotné nervy.

Aké sú príznaky?

Aj keď tieto dva stavy zdieľajú niektoré symptómy, majú aj odlišné vlastné symptómy.
Symptómy                        Fibromyalgia               SM
chronická bolesť                          ✔                           ✔
únava                                            ✔                            ✔
problémy s pamäťou                  ✔                           ✔
ťažkosti s chôdzou                                                     ✔
nezreteľná reč                                                            ✔
problémy so zrakom                                                 ✔
necitlivosť a mravčenie               ✔                           ✔
problémy so sústredením          ✔                           ✔
depresia                                         ✔                           ✔

Symptómy fibromyalgie

Bolesť spojená s fibromyalgiou je chronická a rozšírená. Je to opísané ako tupá a bolestivá. Aby bola osoba klasifikovaná že má fibromyalgiu, musí mať chronickú bolesť najmenej 3 mesiace. Tiež bolesť musí nastať na oboch stranách tela, nad a pod pásom.

Ďalšie príznaky fibromyalgie zahŕňajú:

Ďalšie príznaky fibromyalgie zahŕňajú:

  • Problémy s pamäťou. „Fibro hmla“ je termín aplikovaný na zmätok, ťažkosti so zameraním, koncentráciou a zmeny v pamäti, ktoré ľudia s fibromyalgiou často zažívajú.
  • Zmeny nálady. Depresia nie je nezvyčajná u ľudí s fibromyalgiou. Tiež ľudia s fibromyalgiou niekedy zažívajú zmeny nálady.
  • Chronická únava. Fibromyalgia spôsobuje veľkú únavu. Ľudia s fibromyalgiou sú náchylní na dlhé obdobia spánku a odpočinku. Mnoho ľudí s fibromyalgiou však má aj poruchy spánku, ako je spánkové apnoe a syndróm nepokojných nôh.

Symptómy sklerózy multiplex

SM ničí ochranný povlak okolo vašich nervov a nakoniec aj nervy samotné. Po poškodení nervy nemusia byť schopné cítiť alebo zažívať pocity rovnako ako zdravé nervy.

Príznaky spojené s SM sa líšia v závislosti od rozsahu poškodenia nervov a od toho, ktoré nervy sú postihnuté. Je bežné, že ľudia, ktorí majú SM, majú výraznú chronickú bolesť, u ktorej nakoniec pociťuje necitlivosť a slabosť v postihnutých oblastiach. Môže sa vyskytnúť aj brnenie a mierna bolesť.

Ďalšie príznaky SM zahŕňajú:

  • Ťažkosti pri chôdzi. Môžete si vyvinúť neistú chôdzu a mať problémy s chôdzou. Sporná je aj koordinácia a rovnováha.
  • Nezreteľná reč. Keď sa myelín opotrebuje, komunikácia z mozgu sa môže spomaliť. To môže spôsobiť, že sa reč bude zdať ťažšia a môže byť pre vás ťažšie hovoriť jasne.
  • Problémy so zrakom. Môžu sa vyskytnúť poruchy videnia, ako je dvojité videnie a úplná alebo úplná strata zraku. Častá je aj bolesť očí.

Diagnostika fibromyalgie a SM

Diagnostika oboch stavov môže byť pre lekárov náročná. V mnohých prípadoch lekár príde na jeden alebo druhý stav po tom, čo vylúči iné možné príčiny príznakov.

Diagnostika fibromyalgie

Fibromyalgia je diagnostikovaná, ak váš lekár nemôže nájsť žiadne iné vysvetlenie pre vašu bolesť celého tela. Bolesť sa tiež musí vyskytovať najmenej 3 mesiace.

Neexistuje žiadny špecifický test, ktorý možno použiť na diagnostiku fibromyalgie. Namiesto toho lekár urobí diagnózu zo skupiny symptómov, z ktorých jedným je rozšírená bolesť.

Lekári často používajú aj „citlivé body“ na diagnostiku fibromyalgie. To znamená, že ľudia s fibromyalgiou pociťujú ďalšiu bolesť, keď lekár na tieto citlivé body na tele silne zatlačí.

Diagnostika SM

SM nie je diagnostikovaná jediným testom alebo postupom. Ak sú vylúčené iné stavy, MRI dokáže odhaliť lézie na vašom mozgu a mieche. Okrem toho môže váš lekár vykonať punkciu miechy.

Počas tohto postupu vám lekár odoberie malú vzorku miechového moku a otestuje ju na protilátky, ktoré sú spojené s SM.

Rozdiely v liečbe

Po diagnostikovaní fibromyalgie alebo SM vám lekár navrhne rôzne liečby, ktoré vám pomôžu liečiť symptómy a zlepšiť kvalitu vášho života. Rovnako ako sú tieto dva stavy odlišné, aj možnosti liečby pre tieto dva stavy sa líšia.

Liečba fibromyalgie

Existuje celý rad rôznych typov možností liečby fibromyalgie, vrátane voľne predajných (OTC) liekov, liekov na predpis a alternatívnej liečby.

OTC riešenia zahŕňajú:

  • acetaminofén (tylenol)
  • ibuprofén (Advil)
  • naproxén sodný (Aleve)

Lieky na predpis zahŕňajú:

  • antidepresíva, ako je duloxetín (Cymbalta)
  • lieky proti záchvatom, ako je pregabalín (Lyrica)

Alternatívne liečby zahŕňajú:

  • akupunktúra
  • masážna terapia
  • joga
  • Tai Chi

Zmeny životného štýlu zahŕňajú:

  • dostatok spánku
  • pravidelne cvičiť
  • obmedzenie príjmu kofeínu
  • zníženie stresu
  • úprava stravy
  • fyzická terapia

Liečba SM

Rovnako ako pri fibromyalgii, pre pacientov s SM je k dispozícii celý rad liečby. Tieto lieky na predpis môžu znížiť zápal a spomaliť alebo zmeniť priebeh progresie ochorenia.

Iné liečby môžu pomôcť pri zvládaní symptómov a zlepšiť kvalitu života človeka. Patria sem OTC lieky, alternatívne lieky a zmeny životného štýlu.

OTC lieky, ktoré sa používajú na zmiernenie muskuloskeletálnej bolesti, zahŕňajú:

  • aspirín
  • acetaminofén (tylenol)
  • ibuprofén (Advil, Motrin)

Lieky na predpis a intervencie zahŕňajú:

  • injekčné lieky, ako je Avonex alebo Rebif
  • perorálne lieky, ako sú Aubagio a Tecfidera
  • infúzne lieky, ako je Lemtrada, Tysabri
  • vysoké dávky lieku Solu-Medrol (steroid) na zvládnutie relapsu
  • fyzioterapia na rehabilitáciu
  • patológia reči

Alternatívne liečby zahŕňajú:

  • akupunktúra
  • zvládanie stresu
  • kognitívno behaviorálna terapia

Zmeny životného štýlu zahŕňajú:

  • jesť dobre vyváženú stravu bohatú na živiny, ktorá obsahuje omega-3 mastné kyseliny a má vysoký obsah vlákniny a nízky obsah nasýtených tukov
  • pravidelné cvičenie vrátane strečingu

Bez ohľadu na to, akú metódu liečby práve používate, pred začatím liečby prediskutujte so svojím lekárom akékoľvek nové zmeny vo vašej liečbe, aj keď sú považované za „prirodzené“ alebo „bezpečné“. Mohli by interferovať s liečbou alebo liekmi, ktoré práve užívate.

Prognóza pre každý stav

SM aj fibromyalgia sú v súčasnosti chronické, nevyliečiteľné stavy. Hoci liečba môže zmierniť príznaky a zlepšiť vašu celkovú kvalitu života, nie sú k dispozícii žiadne lieky na ani jeden stav a obe majú tendenciu časom napredovať.

Fibromyalgia

Fibromyalgia nie je smrteľná. Keďže lieky sú obmedzené, životný štýl a alternatívne prostriedky sú dôležitou súčasťou manažmentu liečby.

Vo všeobecnosti ľudia s fibromyalgiou, ktorí sa prispôsobia potrebným zmenám životného štýlu v spojení s pomocou liekov, môžu zaznamenať výrazné zlepšenie symptómov.

Skleróza multiplex

Väčšina ľudí s SM bude mať rovnakú alebo takmer ekvivalentnú dĺžku života ako priemerná osoba bez SM. Vo všeobecnosti to však nie je výhľad pre zriedkavé prípady závažnej SM.

U ľudí s SM sa môže vyvinúť rakovina alebo srdcové ochorenie rovnako ako u ľudí bez SM.

Symptómy u ľudí s SM môžu byť nepredvídateľné, aj keď väčšina z nich zaznamená v priebehu času určitú progresiu ochorenia. Ľudia s SM, ktorí pociťujú dlhší čas medzi atakami symptómov a recidívami, sa majú lepšie a majú menej závažné symptómy.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu