Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Schisandra

27.06.2020

Schisandra chinensis (päť aromatických plodov) je ovocné víno.to fialovo-červené bobule, ktoré majú päť chutí: sladké, slané, horké, štipľavé a kyslé. Semená bobúľ Schisandra obsahujú lignany (1). Sú to látky, ktoré môžu mať priaznivé účinky na zdravie.

Schisandra sa zvyčajne nepoužíva ako jedlo, ale používa sa na liečebné účely v Ázii a Rusku už celé generácie.

V tradičnej čínskej medicíne sa Schisandra považuje za prospešnú pre čchi, životnú silu alebo energiu, ktoré sú súčasťou všetkých živých vecí. Predpokladá sa, že má pozitívny vplyv na niekoľko meridiánov alebo trás v tele vrátane srdca, pľúc a obličiek.

Aké sú formy Schisandry?

Schisandríny A, B a C sú bioaktívne chemické zlúčeniny. Sú extrahované z plodov rastlín Schisandry. Tieto môžu byť odporučené lekárom a môžu sa užívať v práškovej, práškovej alebo tekutej forme.

Schisandra sa dá kúpiť aj ako celé sušené bobule alebo ako šťava. Schisandra je tiež k dispozícii ako doplnok vo viacerých formách. Patria sem: sušený prášok, pilulky, extrakty a elixíry. Doplnky zvyčajne obsahujú odporúčané dávkovanie na obale, ktoré je potrebné dodržiavať.

Aké sú výhody?

Schisandra sa používa na celý rad otázok súvisiacich so zdravím. Existujú niektoré vedecké údaje zo štúdií na zvieratách a na ľuďoch, ktoré naznačujú, že Schisandra môže mať pozitívny vplyv na niekoľko stavov a chorôb.

Alzheimerova choroba

Štúdia z roku 2017 (2) zistila, že Schisandrin B mala priaznivý pozitívny vplyv na Alzheimerovu chorobu. Vedci zistili, že to bolo spôsobené schopnosťou Schisandrin B blokovať tvorbu nadbytočných amyloidných beta peptidov v mozgu. Tieto peptidy sú jednou zo zložiek zodpovedných za tvorbu amyloidného plaku, látky, ktorá sa nachádza v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou.

Ďalšia štúdia (3) naznačuje, že Schisandrin B môže byť účinný proti Alzheimerovej aj Parkinsonovej chorobe. Je to kvôli jeho protizápalovým neuroprotektívnym účinkom na mikrogliálne bunky v mozgu.

Menopauza

Štúdia z roku 2016 (4) analyzovala účinky extraktu Schisandra na ženy s príznakmi menopauzy. Štúdia sledovala 36 žien po menopauze jeden rok. Vedci zistili, že Schisandra je účinná pri zmierňovaní niektorých príznakov menopauzy. Tieto príznaky zahŕňali návaly horúčavy, potenie a búšenie srdca.

Depresie

Ďalšia nedávna štúdia (5) na zvieratách zistila, že extrakt zo Schisandry mala antidepresívny účinok na myši. Ďalšie štúdie na myšiach (6), spustené rovnakým vedúcim výskumným pracovníkom, tento nález upevnil. Schisandra a jej potenciálny účinok na depresiu sa však u ľudí extenzívne neskúmali.

Stres

Schisandra môže mať adaptogénne vlastnosti. To znamená, že je schopná pomôcť telu odolať účinkom úzkosti a stresu a posilniť obranyschopnosť tela proti chorobe.

Astma

Mnohé nedávne štúdie naznačujú, že extrakty schisandry môžu zohrávať prospešnú úlohu pri liečbe určitých respiračných porúch vrátane astmy.

Štúdia (7) z Kórey z roku 2014 uviedla, že bobule schisandra uplatňujú antiastmatické vlastnosti tak, že inhibujú imunoglobulíny (protilátky), ktoré vyvolávajú alergiu, zatiaľ čo zmierňujú hyperreaktivitu, ktorá spôsobuje kŕče a zatváranie dýchacích ciest.

Štúdia podporila skorší výskum, v ktorom sa preukázalo, že schisandra znižuje kašľanie a zápal pľúc u morčiat vystavených cigaretovému dymu.

Vysoký krvný tlak

V kórejskej medicíne sa schisandra niekedy používa na liečbu kardiovaskulárnych príznakov spojených s menopauzou.

V štúdii z roku 2009, ktorá sa uskutočnila na Pusanskej národnej univerzite, vedci zistili, že rôzne orálne extrakty schisandry dokázali uvoľniť srdcové krvné cievy u testovaných potkanov, čím sa zlepšil krvný obeh a znížil krvný tlak.

Funkcia pečene

Schisandra sa tradične používa na liečbu ochorení pečene, ako je hepatitída a zlepšenie funkcie pečene. U 45 pacientov s poruchou funkcie pečene kombinácia extraktu Schisandra a sesamínu (8) sa zlepšili:

  • Znížené pečeňové enzýmy.
  • Zvýšený glutatión.
  • Vylepšená mastná pečeň.
  • Potlačené oxidačné poškodenie a zápal.

Za tieto účinky sú zodpovedné hlavne antioxidanty Schisandra. Pomáhajú udržiavať funkciu pečene a zabraňujú jej poškodeniu (9).

Únava

Jednou z hlavných výhod Schisandry je podľa tradičných čínskych lekárov jej schopnosť zvyšovať vytrvalosť a mentálny výkon. Nedávny výskum naznačuje, že tvrdenia môžu mať určitý základ vo vede.

Z prehľadu švédskych štúdií v roku 2009 vyplynulo, že Schisandra je schopná stimulovať nadobličky a produkciu hormónov, ako je adrenalín, zvyšuje srdcový rytmus, silu svalov, krvný tlak a metabolizmus cukru.

Tieto fyziologické zmeny sa prejavujú zvýšenou duševnou bdelosťou, energiou, výdržou a pocitmi pohody. Toto zase môže vylepšiť libido (sex drive) jednoducho tým, že sa cítite silnejší a ste viac nabití.

Zistilo sa, že mnoho ďalších bylín má podobné vlastnosti, vrátane rodioly, ženšenu a ashwagandhy.

Kognitívna podpora

Jedna dávka rastlinného prípravku obsahujúceho Schisandru zlepšila pozornosť, poznanie a presnosť u 40 zdravých žien v strese (10).

Deoxyschizandrin a schisandring, zložky z extraktu Schizandra, zvrátili poškodenie pamäte v rôznych pokusoch na zvieratách. Dokázali zabrániť degeneratívnym zmenám v mozgu, ktoré sa pozorovali pri Alzheimerovej chorobe a starnutí mozgu (11, 12, 13, 14).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie:

1. https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms?cdrid=330172
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28891753
3. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0014299912004736
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27763802
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27225351
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27387555
7. https://doi.org/10.4103/0973-1296.127348
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22792122
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22792122
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20374974
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17705144
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22666518
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22773410
14. 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21615274

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu