Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Rhodiola pomáha podporovať duševnú výdrž

19.06.2024

Rhodiola rosea sa tradične používa ako prostriedok proti únave a stresu ako adaptogénna látka. Rhodiola bola klasifikovaná ako adaptogén, čo znamená, že pomáha znižovať náchylnosť k fyzickému a emočnému stresu. V tradičnej medicíne už mnoho rokov, najmä v Rusku, Škandinávii a iných chladných horských oblastiach.

Rhodiola je jednou z najúčinnejších v tejto rodine vďaka obsahu účinných látok ako rosoavin, ktoré majú schopnosť napomáhať rovnováhu stresového hormónu kortizolu. Látky ktoré pochádzajú z koreňa rastliny rhodiola sa používajú na občasný stres, úzkosť, duševnú a fyzickú únavu a depresívne nálady.


Rodiola (Rhodiola) 500 mg Webber Naturals vitamín | výživový doplnok

Rusi za posledných 70 rokov intenzívne študovali výhody rhodioly, najmä kvôli zlepšeniu pracovného výkonu, vytrvalosti, v boji proti nespavosti, únave, úzkosti a depresii. Výskum ukázal, že tento prírodný doplnok môže stimulovať aktivitu serotonínu, noradrenalínu a dopamínu. Správna rovnováha týchto neurotransmiterov sa podieľa na zdravom emočnom a neurologickom fungovaní.

Pomáha zvládať stres

Rhodiola rosea je v prvom rade adaptogén, takže podľa definície pomáha telu prispôsobiť sa stresu. Táto silná, antioxidačná bylinka sa môže prispôsobiť tomu, čo vaše telo potrebuje, či už je to trocha energie, keď ste unavení alebo spôsob, ako upokojiť stresovú situáciu, a pomôcť vám zvládnuť hladinu kortizolu, aby ste zabránili únave. Niektoré štúdie tiež zistili, že rhodiola môže pomôcť zmierniť príznaky depresie (1).

Stres môže byť pre niekoho motivačný a pre iného zdrvujúci. Všetko je to o tom, ako reagujeme na stres, ktorý určuje, ako to zvládne naše telo a ako sa nám z dlhodobého hľadiska darí.

Úzkosť samozrejme priamo súvisí so stresom a s tým, ako sa s ním naše telo vyrovnáva. Rhodiola rosea, zvyšujú odolnosť vášho tela proti stresu a umožňujú vám lepšie zvládať stresové obdobia.

Pomáha bojovať proti depresii a zlepšiť funkciu mozgu

Ďalšou úžasnou výhodou doplnku rhodioly je, že sa preukázalo, že pomáha zlepšovať kognitívne fungovanie a pomáha ako anti-depresívny prírodný doplnok. Rhodiola môže pomôcť zvýšiť citlivosť vašich neurónov (buniek mozgu a nervového systému), vrátane dvoch neurotransmiterov, serotonínu a dopamínu. Tieto neurotransmitery sú známe tým, že zvyšujú pozornosť, pamäť, potešenie a celkové zlepšenie nálady, čo je veľmi dôležité pre prevenciu úzkosti a depresie (7).

Funguje to preto, lebo rodiola môže zvyšovať citlivosť na dopamín, o čom sa preukázalo, že zlepšuje náladu. Vysoko stresujúca a náročná kultúra spôsobila, že mnohých z nás zo dňa na deň trápia značné obavy. Trochu je to dobré - udržuje nás to v strehu a sme konkurencieschopní, bdelí. Prílišná úzkosť však môže viesť k úzkostným poruchám a zdravotným problémom, ktoré majú negatívny vplyv na život.

Môže rhodiola pomôcť aj pri úzkosti? Áno, zdá sa pravdepodobné, že môže. Štúdia preukázala významné zníženie hlásených stavov úzkosti, stresu, hnevu, zmätku a depresie (8). Rhodiola môže zvýšiť energetický metabolizmus a zvýšiť výkon mitochondrií na produkciu energeticky bohatých zlúčenín aj v mozgu ako vo svaloch, pečeni a krvi.

Pomáha znižovať kortizol

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia obracajú na adaptogénne byliny, ako je rhodiola, je pomoc pri vyrovnávaní hladín kortizolu, čo môže byť prospešné pre spomalenie príznakov súvisiacich s vekom a pre lepší vzhľad a lepší pocit. Rhodiola môže byť užitočná na upokojenie tela, keď váš nervový systém prejde do režimu „boj alebo útek“ v dôsledku pôsobenia každodenných stresových faktorov (5).

Vysoká hladina kortizolu po dlhšiu dobu môže prispieť k zrýchleným prejavom starnutia, vyššej hladine psychosociálneho stresu, horšej kognitívnej výkonnosti, atrofii mozgových štruktúr súvisiacich s pamäťou, prírastku hmotnosti a vyčerpaniu - presne to je dôvod, prečo rodiola vytvára taký užitočný doplnok proti starnutiu (6).

Môže pomôcť v boji proti fyzickej a duševnej únave

Aby ste využili výhody rhodioly, nemusíte byť športovci. Môže nielen pomôcť znížiť fyzickú únavu, ale môže tiež znížiť psychickú únavu a príznaky ako mozgová hmla alebo nesústredenosť. Rhodiola sa tiež často používa na pomoc ľuďom prekonať vyčerpanosť z nízkej intenzity.

Či už ste mamou v domácnosti, obchodným manažérom alebo študentkou, budete radi, že rhodiola preukázateľne zvyšuje výkon na pracovisku a pomáha znižovať účinky, ktoré môže mať nedostatok spánku na vaše telo. Rhodiola pracuje na bunkovej úrovni aj v boji proti duševnej únave. Rhodiola môže zvýšiť energetický metabolizmus a zvýšiť kapacitu mitochondrií na produkciu energeticky bohatých zlúčenín aj v mozgu ako vo svaloch, pečeni a krvi.

Užívanie Rhodioly pomáha pri únave, chronickej únavy, zlého zotavenia z tréningu a problémov s fyzickým / športovým výkonom (4).

Zvyšuje energiu a športový výkon

Výskum naznačuje, že ak hľadáte prirodzený spôsob, ako zvýšiť energiu a zvýšiť športový výkon, rhodiola môže byť pre vás. Dnes je jedným z najobľúbenejších spôsobov použitia rhodioly na zvýšenie energie, vytrvalosti a sily.

Rhodiola môže pomôcť zvýšiť vašu vytrvalosť a vytrvalosť zvýšením počtu červených krviniek a znížením oxidačného poškodenia (2). Červené krvinky (RBC) prenášajú kyslík do svalov a ich vyšší počet môže dramaticky zlepšiť výkonnosť športovca a pomôcť oddialiť únavu. Prínosy rhodioly spočívajú v podpore EPO, tiež známeho ako erytropoetín, ktorý stimuluje produkciu červených krviniek.

Rhodiola má protizápalové účinky, ktoré napomáhajú rýchlemu zotaveniu svalov a zlepšujú vytrvalosť (3).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5370380/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16216810
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15256690
4. http://drtorihudson.com/general/rhodiola-depression/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2952180
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3428505/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4790408/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26502953/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu