Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Pygeum Bark / Africká slivka

Čo je Pygeum Bark?

Pygeum (Pygeum africanum), je vždyzelený strom pochádzajúci zo strednej a južnej Afriky, ktorý môže dosiahnuť výšku viac ako 120 stôp. Sušená kôra stromu obsahuje rôzne bioaktívne zlúčeniny, ktoré sa po stáročia využívajú v tradičnej africkej medicíne.

Historicky bola kôra pygeum bežne používaná tradičnými liečiteľmi na zmiernenie močových problémov a podporu zdravia prostaty. Staroveké africké kmene rozpoznali jeho potenciál ako prírodného lieku a pomocou kôry vyrábali odvary alebo infúzie na riešenie rôznych ochorení.


Moderné využitie a zdravotné prínosy kôry Pygeum

Dnes je kôra pygeum v západnom svete čoraz obľúbenejšia pre jej potenciálne zdravotné prínosy, najmä pre zdravie močových ciest a prostaty. Niektoré z hlavných výhod kôry pygeum zahŕňajú:

Pygeum Bark môže podporovať zdravie prostaty

Jednou z najznámejších aplikácií kôry pygeum v modernej dobe je jej použitie pri podpore zdravia prostaty. Štúdie ukazujú, že extrakt z kôry pygeum môže pomôcť znížiť príznaky benígnej hyperplázie prostaty (BPH), čo je zväčšenie prostaty. Predpokladá sa, že pôsobí tak, že inhibuje produkciu určitých hormónov, ktoré prispievajú k zväčšeniu prostaty. Výskum tiež ukázal, že pygeum kôra môže pomôcť zlepšiť prietok moču a znížiť frekvenciu nočného močenia (1).

Kvôli pôsobivým výhodám, ktoré môže mať kôra pygeum na zdravie prostaty, je určená na podporu zdravej prostaty a na podporu vyvážených hormónov u mužov.

Kôra Pygeum môže mať protizápalové vlastnosti

Pygeum kôra je bohatá na protizápalové zlúčeniny, vrátane fytosterolov a pentacyklických triterpenoidov. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť znížiť zápal v tele a prispieť k celkovej pohode (2). Znížením zápalu môže kôra pygeum poskytnúť úľavu pri rôznych zápalových stavoch vrátane artritídy a určitých kožných stavov.

Kôra Pygeum môže podporovať zdravie močových ciest

Pygeum kôra je spojená so zlepšením zdravia moču, konkrétne v prípadoch častého močenia, noktúrie (nadmerné močenie v noci) a nepríjemných pocitov pri močení. Jeho potenciálne prínosy pre močový systém z neho robia cenný doplnok pre jednotlivcov, ktorí hľadajú prírodné riešenia na takéto problémy.

Kôra Pygeum môže mať antioxidačné účinky

Kôra stromu pygeum obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať škodlivé voľné radikály v tele, čím môžu chrániť bunky pred oxidačným poškodením a podporovať celkové zdravie (3). Znížením oxidačného stresu môže kôra pygeum prispievať k zdravému procesu starnutia a pomáha predchádzať chronickým ochoreniam spojeným s poškodením voľnými radikálmi.

Pygeum Bark môže zvýšiť libido

V niektorých tradičných postupoch sa kôra pygeum používa na zvýšenie libida a sexuálnej funkcie. Aj keď je v tejto oblasti potrebný ďalší výskum, niektorí užívatelia hlásili pozitívne účinky na sexuálne zdravie a výkonnosť po použití extraktu z kôry pygeum.

Pygeum Kôra má anti-bakteriálne vlastnosti

Pygeum kôra bola tiež študovaná pre svoje antibakteriálne vlastnosti. Niektoré výskumy naznačujú, že určité zlúčeniny v kôre môžu pomôcť inhibovať rast škodlivých baktérií, čo z nej robí potenciálny prírodný doplnok na infekcie a podporuje imunitný systém tela (4).

Pygeum Bark môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov

Niektoré štúdie skúmali použitie extraktu z kôry pygeum na prevenciu vypadávania vlasov. Predpokladá sa, že antiandrogénne účinky určitých zlúčenín v kôre môžu pomôcť znížiť vypadávanie vlasov a podporiť rast vlasov u jedincov trpiacich androgénnou alopéciou (plešatosť) (5).

Aké sú aktívne zlúčeniny v kôre Pygeum?

Terapeutické vlastnosti kôry pygeum sa pripisujú bioaktívnym zlúčeninám nachádzajúcim sa v kôre. Medzi primárne aktívne zlúčeniny nachádzajúce sa v kôre pygeum patria fytosteroly (konkrétne beta-sitosterol), pentacyklické triterpenoidy a kyselina ferulová.


 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7032619/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8618769/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249911/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5327751/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3369908/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu