Perimenopauza a menopauza sú prechodné fázy, ktoré naznačujú koniec vašich reprodukčných rokov. Premenopauza, na druhej strane, je, keď nie sú žiadne príznaky ani jedného z nich.
Menopauza oficiálne znamená koniec ženského reprodukčného obdobia.
Hoci je táto životná fáza dobre známa, v skutočnosti existujú rôzne štádiá menopauzy, ktoré je dôležité rozpoznať a pochopiť. Samotná menopauza oficiálne nastáva, keď prestanete menštruovať.
Perimenopauza na druhej strane znamená „okolo menopauzy“. Je tiež známa ako prechodná fáza menopauzy a nazýva sa tak, pretože sa to deje pred menopauzou.
Hoci sú obe súčasťou rovnakého celkového prechodu života, menopauza a perimenopauza majú rôzne príznaky a možnosti liečby.
Akékoľvek otázky, obavy alebo abnormálne symptómy by ste mali prediskutovať s vaším gynekológom.
Premenopauza a perimenopauza sa niekedy používajú zameniteľne, ale technicky majú rôzne významy.
Premenopauza je, keď nemáte žiadne príznaky perimenopauzy alebo menopauzy.
Stále máte menštruácie - či už sú pravidelné alebo nepravidelné - a považujete ich za obdobie vo vašom reprodukčnom veku. Môžu sa vyskytnúť určité hormonálne zmeny, ale vo vašom tele nie sú žiadne viditeľné zmeny.
Na druhej strane, počas perimenopauzy začnete pociťovať príznaky menopauzy. Môžu zahŕňať:
Perimenopauza nastáva dlho predtým, ako oficiálne dosiahnete menopauzu.
V skutočnosti, podľa Cleveland Clinic (1), hormonálne zmeny sú viditeľné 8 až 10 rokov pred menopauzou. Stáva sa to počas 30 alebo 40 rokov, dokonca aj pred nástupom perimenopauzy.
Perimenopauza je poznačená poklesom estrogénu, hlavného ženského hormónu produkovaného vaječníkmi. Hladiny estrogénu môžu tiež stúpať a klesať sporadickejšie ako v typickom 28-dňovom cykle. To môže spôsobiť nepravidelnú menštruáciu a ďalšie príznaky.
Počas posledných štádií perimenopauzy bude vaše telo produkovať menej a menej estrogénu. Napriek prudkému poklesu estrogénu je stále možné otehotnieť. Perimenopauza môže trvať len niekoľko mesiacov až 4 roky (1).
Menopauza oficiálne nastupuje, keď vaječníky produkujú tak málo estrogénu, že sa vajíčka už neuvoľňujú. To tiež spôsobuje zastavenie menštruácie.
Váš lekár diagnostikuje menopauzu, keď ste celý rok nemali menštruáciu.
Do menopauzy môžete vstúpiť skôr ako zvyčajne, ak:
Keď príde reč na menopauzu, väčšina ľudí myslí na symptómy viac ako na čokoľvek iné. Môžu zahŕňať tie neslávne známe návaly horúčavy, ale počas tohto prechodu môžete zažiť mnoho ďalších zmien.
Symptómy perimenopauzy môžu zahŕňať:
Keď hladina estrogénu klesá, môžete začať pociťovať príznaky menopauzy. Niektoré z nich sa môžu vyskytnúť, keď ste stále v štádiu perimenopauzy.
Perimenopauza a menopauza môžu tiež zvýšiť hladinu cholesterolu. To je jeden z dôvodov, prečo sú ženy v postmenopauze vystavené ešte vyššiemu riziku srdcových ochorení.
Pokračujte v meraní hladiny cholesterolu aspoň raz ročne.
Nemusíte nevyhnutne zavolať svojho lekára, aby ste získali diagnózu perimenopauzy alebo menopauzy, ale existujú prípady, kedy by ste určite mali navštíviť svojho gynekológa.
Zavolajte ihneď, ak zažijete:
Niektoré možné vysvetlenia sú hormonálna nerovnováha alebo fibroidy, ktoré sú liečiteľné. Chcete však vylúčiť aj možnosť rakoviny.
Mali by ste tiež zavolať svojho lekára, ak sa príznaky perimenopauzy alebo menopauzy stanú dostatočne závažnými, aby zasahovali do vášho každodenného života.
Pre perimenopauzu a menopauzu sú k dispozícii lieky na predpis aj voľne predajné (OTC).
Estrogénová (hormonálna) terapia funguje tak, že normalizuje hladiny estrogénu, takže náhle hormonálne skoky a poklesy nespôsobujú nepríjemné príznaky. Niektoré formy estrogénu môžu dokonca pomôcť znížiť riziko osteoporózy.
Estrogén sa zvyčajne kombinuje s progestínom a prichádza v mnohých formách, vrátane:
Iné lieky na menopauzu sú cielenejšie.
Napríklad:
Existujú aj metódy, ktoré môžete použiť na zmiernenie príznakov doma.
Pravidelné cvičenie vám môže pomôcť zlepšiť náladu, problémy s priberaním a dokonca (ironicky) návaly horúčavy.
Naplánujte si zaradenie určitej formy fyzickej aktivity do vášho denného režimu. Len necvičte pred spaním, pretože to môže zvýšiť nespavosť ešte viac.
Dostatok odpočinku sa môže zdať nemožný, ak máte čo do činenia s nespavosťou.
Vyskúšajte relaxačnú aktivitu tesne pred spaním, ako je jemná joga alebo teplý kúpeľ. Vyhnite sa dennému spánku, pretože to môže narušiť vašu schopnosť spať v noci.
Tu je niekoľko ďalších metód, ktorými sa môžete pokúsiť zmierniť príznaky:
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Prečítajte si viac
Referencie:
1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15224-menopause-perimenopause-and-postmenopause