Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Poškodenie platničky - Čo zvyšuje riziko

06.04.2023

Sú rôzne rizikové faktory, ktoré vedú k poškodeniu platničiek.

Poškodená platnička

Kosti, ktoré tvoria chrbticu, sú odpružené okrúhlymi plochými diskami - platničkami. Ak sú tieto platničky poškodené po úraze, bežným opotrebovaním alebo chorobou, môžu sa abnormálne vyklenúť, prípadne poškodiť, čo sa nazýva hernia alebo výhrez.

Zmeny na medzistavcových platničkách prichádzajú s vekom, stráca sa z nich tekutina, sú menej pružné a ľahšie sa poškodia. Poranenia a dlhodobé nadmerné zaťaženie alebo jednorazový silný tlak, môžu urýchliť vznik drobných trhliniek vo vonkajšej ochrannej vrstve.

Nadmerný tlak na oslabenú platničku môže spôsobiť, že gélovitá látka z jadra disku tlačí na vonkajšiu vrstvu, čo spôsobí vyklenutie až poškodenie platničky v oblasti, kde koreňový nerv vychádza z miechového kanála. Poškodená platnička môže prekážať činnosti nervov, čo vyvoláva slabosť, tŕpnutie alebo bolesť v horných a dolných končatinách.

Vo väčšine prípadov je možné príznaky poškodenia platničiek liečiť neinváznou terapiou a v priebehu času vymiznú. V niekoľkých prípadoch je ale nutný operačný zákrok.

Rizikové faktory, ktoré nemôžete zmeniť

Existujú faktory, ktoré nemôžete zmeniť. Ak ale o nich viete, dokážete sa na ich pôsobenie pripraviť. Sú to:

  • Pribúdajúci vek. Proces opotrebovávania platničiek v driekovej časti chrbta, rovnako ako opakované poranenia platničiek a chrbticových svalov spôsobujú, že takýto človek je náchylnejší na problémy s driekovou chrbticou, ktoré zvyčajne začínajú v strednom veku.
  • Sú častejšie u mužov.
  • História zranenia chrbtice, predchádzajúce poškodenia platničky, prípadne operovaný chrbát

Rizikové faktory, ktoré môžete zmeniť

Niektoré rizikové faktory sa dajú ovplyvniť zmenou životného štýlu alebo neinváznou lokálnou terapiou. Ak urobíte opatrenia na obmedzenie rizík vyplývajúcich z týchto faktorov, môžete znížiť celkové riziko, ktoré vedie k poškodeniu platničiek. Rizikové faktory, ktoré môžete ovplyvniť, sú:

  • Vaše zamestnanie alebo iné činnosti, ktoré zvyšujú riziko vzniku poškodenia platničiek: príliš dlhé sedenie, zdvíhanie a ťahanie ťažkých bremien, časté zohýbanie alebo rotačné pohyby, nadmerná fyzická námaha, vystavenie sa opakovaným vibráciám (napríklad šoférovanie).
  • Žiadna športová aktivita, dlhodobé namáhavé cvičenia, príliš intenzívne cvičenie po dlhej dobe nečinnosti.
  • Fajčenie. Nikotín a ďalšie toxíny z fajčenia môžu zabrániť absorpcií všetkých živín z krvi potrebných na výživu platničiek, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť poranenia platničiek. Fajčenie tiež zvyšuje prah citlivosti na bolesť. Informácie o tom, ako prestať fajčiť, nájdete v časti Odvykanie od fajčenia.
  • Nadváha. Väčšia hmotnosť (najmä v oblasti brucha) môže znamenať zvýšený tlak na oblasť krížov, hoci to nie je vedecky dokázané. Nadváha je často spojená s nedostatočnou fyzickou kondíciou, oslabenými svalmi a nedostatočnou pružnosťou. Toto všetko môže viesť k bolestiam chrbta. Informácie o tom, ako si udržať zdravú hmotnosť, nájdete v časti Regulácia hmotnosti.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu