Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Podporte nervový systém s Magnesium Malát

16.06.2024

Horčík je dôležitý minerál, ktorý hrá kľúčovú úlohu takmer vo všetkých aspektoch vášho zdravia. Malát horečnatý vzniká, keď je horčík naviazaný na kyselinu jablčnú (t.j. organická zlúčenina nachádzajúca sa v ovocí a zelenine, najmä v jablkách). Niekedy sa nazýva aj „horčíková soľ“. Malát horečnatý, kombinácia horčíka a kyseliny jablčnej (ktorá sa nachádza v jablkách), je jednou z týchto formulácií soli.

Horčík je minerál, ktorý je považovaný za zásadný pre výrobu energie. Pomáha udržiavať zdravie kostrového systému, funkcie obličiek, nervového systému a vašich svalov. Kyselina jablčná je pre mnohých ľudí menej známa, ale táto prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina je tiež považovaná za dôležitú pre fyzické a duševné zdravie, zlepšuje koncentráciu a podporuje výkon svalov. Horčík má množstvo zdravotných výhod. Pôsobí protizápalovo, bojuje proti depresii a môže zvýšiť vašu schopnosť cvičiť.


Táto konkrétna formulácia horčíka môže byť nápomocná pri stavoch spojených s nadmernou excitáciou nervosvalového systému, vrátane syndrómu chronickej únavy a fibromyalgie. Horčík aj kyselina jablčná sa podieľajú na výrobe energie, ktorá je rozhodujúca pre naše každodenné funkcie. V doplnkovej forme malátu horečnatého je jeden ión horčíka naviazaný na molekulu kyseliny jablčnej. Kyselina jablčná tiež prispieva k produkcii bunkovej energie a môže pomôcť telu účinnejšie eliminovať nežiaduce ťažké kovy (1).

Pôsobí dokonca ako prírodný antacid, typ lieku používaného na liečbu pálenia záhy a zmiernenie podráždenia žalúdka (2). Zdravotné výhody malátu horečnatého vyplývajú z obsahu horčíka. Malát teda funguje ako minerálny nosič a pomáha črevám lepšie absorbovať horčík.

Ako funguje malát horečnatý?

V mozgu hliník ničí štruktúru neurónov, čo spôsobuje ich hlad vyhladením magnézia z tubulínu, glykoproteínu zodpovedného za produkciu základných mikrotubulov, ktoré poskytujú neurónom potrebnú tuhosť. Kyselina jablčná ľahko prechádza hematoencefalickou bariérou a v mozgu sa viaže na hliník, čím zabraňuje nechcenému hromadeniu kovu. Chronický, nedostatočný príjem horčíka je spojený so zvýšenými hladinami toxických usadenín hliníka, ktoré ničia mikrotubuly.

Akumulácia hliníka v nervovom tkanive spôsobuje vážne problémy a určite hrá nie zanedbateľnú úlohu vo vývoji chorôb, ako je Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba. Mierny nedostatok horčíka a kyseliny jablčnej sa vyskytuje pri fibromyalgii, bežnom ochorení, ktoré postihuje hlavne ženy po päťdesiatke. Niekoľko štúdií ukázalo, že malát horečnatý zmierňuje symptómy ochorenia, pričom zlepšenie myalgie je zrejmé už po 48 hodinách

Detoxikácia/chelácia hliníka

Proces odstraňovania toxických zlúčenín kovov z tela sa nazýva chelácia. Hliník je obzvlášť nebezpečný kov, ktorý je spájaný s celým radom neurologických porúch, ako je demencia a Alzheimerova choroba. Horčík sa viaže s inými toxickými kovmi, čo minimalizuje škody, ktoré môžu spôsobiť, a znamená to, že telo ich ľahšie vylučuje.

Bojuje proti fibromyalgii

Tento neurologický stav spôsobuje celý rad negatívnych symptómov, ako sú náhodne sa vyskytujúce svalové bolesti, depresia a únava. Niektoré štúdie ukázali, že malát horečnatý má priaznivý účinok na liečbu bolestí a únavy. V štúdii doktora Guya E. Abrahama sa zistilo, že do 48 hodín od doplnenia malátu horečnatého došlo k výraznému zlepšeniu bolesti (3, 4).

Horčík aj kyselina jablčná pomáhajú produkovať energiu pre vaše bunky vo forme adenozíntrifosfátu (ATP), o ktorom mnohé štúdie zistili, že je nedostatočný u pacientov s fibromyalgiou a syndrómom chronickej únavy.

Bojuje proti syndrómu chronickej únavy

Syndróm chronickej únavy má podobné príznaky ako príznaky spôsobené fibromyalgiou. Predpokladá sa, že kyselina jablčná v maláte horečnatom môže pomôcť bojovať proti únave a zvýšiť energetickú hladinu.

Horčík aj kyselina jablčná pomáhajú produkovať energiu pre vaše bunky vo forme adenozíntrifosfátu (ATP), o ktorom mnohé štúdie zistili, že je nedostatočný u pacientov s fibromyalgiou a syndrómom chronickej únavy.

Syntetizuje nukleové kyseliny

Prakticky všetky telesné tkanivá prechádzajú obratom, čo znamená, že nové bunky nahrádzajú staré. Bunková replikácia vyžaduje syntézu nukleových kyselín (DNA a RNA). Horčík je pre tento proces nevyhnutný. Stabilizuje tiež nový genetický materiál a podieľa sa na oprave poškodenia nukleovou kyselinou.

Syntetizuje bielkoviny

Procesy závislé od horčíka umožňujú vášmu telu vytvárať potrebné proteíny. To podporuje bunkový obrat a tiež produkciu protilátok, hormónov a transportných bielkovín, ako sú lipoproteíny nesúce tuk vo vašom krvnom obehu a hem prenášajúci kyslík vo vašich červených krvinkách.

Nervová signalizácia

Horčík pomáha kontrolovať vedenie impulzov nervových buniek. Defiencia spôsobuje, že nervy sú „podráždené“, čo môže viesť k symptómom, ako je znecitlivenie alebo mravčenie. Pri silnom nedostatku horčíka sa môžu vyskytnúť záchvaty.

Svalové kontrakcie

Rovnováha vápnika a horčíka je kľúčová pre normálne kontrakcie vašich dobrovoľných aj nedobrovoľných svalov. Nedostatok horčíka môže spôsobiť svalové symptómy ako slabosť, zášklby a kŕče. Môže to tiež spôsobiť abnormality srdcového rytmu.

Silné kosti

Približne 60 percent horčíka vo vašom tele spočíva v kostiach, predovšetkým ako kryštály, ktoré dodávajú kostiam silu. Ak dôjde k nedostatku horčíka, telo mobilizuje kostný horčík, aby sa vyrovnalo nedostatku vo zvyšku tela. Časom to vedie k oslabeniu kostí a prispieva k osteoporóze.


Môže pomôcť pri depresiách a úzkosti

Ukázalo sa, že horčík má účinok zlepšujúci náladu s výhodami dosiahnutými (5) s alebo bez použitia antidepresívnych liekov.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0272638612806676
2. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
3. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/13590849208997961
4. https://medlineplus.gov/fibromyalgia.html
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27910808/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu