Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Pochopenie neskoršej fázy vaskulárnej demencie a nadmernej ospalosti

Častejším príznakom vaskulárnej demencie je častejší spánok. Aj keď si to nevyžaduje lekárske ošetrenie, môžu sa podniknúť kroky na zlepšenie kvality života ľudí s demenciou.

Starostlivosť o milovaného človeka s demenciou vám môže pripadať ako srdcervúci zážitok. Spolu so stratou pamäti, zmenami správania a ťažkosťami spojenými so starostlivosťou o seba, môže byť osoba s demenciou tiež náchylná na nadmernú ospalosť. A to platí najmä pre ľudí v neskorších štádiách ochorenia.

Môže vaskulárna demencia spôsobiť nadmerný spánok?

Bez ohľadu na typ demencie nie je nezvyčajné, že ľudia s demenciou spia častejšie - a to aj počas dňa. Príznaky a liečba demencie môžu spôsobiť, že niekto spí viac ako normálne. Ak máte demenciu, niektoré alebo všetky z nasledujúcich môžu ovplyvniť váš plán spánku.

Lieky: Niektoré lieky predpísané buď na demenciu alebo iné stavy môžu spôsobiť ospalosť alebo nespavosť v noci. K vyčerpaniu u človeka s demenciou prispievajú napríklad aj antidepresíva, antipsychotiká a dokonca aj antihistaminiká.
Únava: Demencia (a ďalšie zdravotné stavy, ktoré sa môžu vyvinúť, keď starnete) môžu byť pre telo fyzicky vyčerpávajúce, aby sa s nimi vyrovnalo. Spánok je dôležitou súčasťou procesu hojenia vášho tela, takže ako demencia postupuje, možno ho budete potrebovať viac.
Deplécia melatonínu: Ako demencia postupuje, váš mozog môže začať produkovať menej melatonínu. Tento hormón je dôležitý na reguláciu vašich cyklov spánku/bdenia.
Nízky spánkový tlak: Ľudia s demenciou môžu počas dňa zažiť dlhé obdobia nízkej aktivity alebo nudy. To im nedovoľuje vytvárať si „spánkový tlak“ alebo cítiť únavu, keď je čas ísť spať.
Západ slnka: Je bežné, že ľudia s demenciou pociťujú v noci zmätok a zhoršenie iných symptómov, známych ako západ slnka. Tento dodatočný stres v noci môže sťažiť udržiavanie pravidelného režimu spánku.

Tiež si všimnite, že porucha spánku je bežným vedľajším účinkom (1) demencie, pretože tento stav môže narušiť prirodzené spánkové vzorce. Výsledkom je, že niektorí ľudia s demenciou môžu užívať aj lieky na spanie, ktoré pomáhajú pri regulácii spánkových cyklov. To môže viesť aj k nadmernej ospalosti.

Liečba nadmernej únavy alebo únavy v dôsledku vaskulárnej demencie

Podľa štúdie z roku 2011 (2) môže nadmerná denná ospalosť predpovedať vaskulárnu demenciu. Okrem toho britská Alzheimerova spoločnosť poznamenáva, že spánok počas dňa možno očakávať (3) u osoby s demenciou.

Pokiaľ nie sú prítomné iné nezvyčajné zmeny alebo sa osoba s demenciou nezdá byť rozrušená nadmerným spánkom, spánok viac ako zvyčajne sa nepovažuje za stav, ktorý si vyžaduje lekárske zákroky.

Opatrovatelia však vyzývajú aj príbuzných, aby kontrolovali ľudí s demenciou, ktorí nadmerne spia, aby zabránili vzniku sekundárnych zdravotných stavov, ako sú preležaniny.

V niektorých prípadoch môže ospalosť spôsobiť aj základný zdravotný stav, ako napríklad infekcia. Rozhodnúť sa pre návštevu lekára - ako aj požiadať lekára vášho blízkeho, aby vykonal kontrolu liekov - môže byť užitočné.

Mali by ste nechať niekoho s demenciou spať celý deň?

Aj keď to môže byť alarmujúce, väčšina odborníkov súhlasí s tým, že dovoliť osobe s demenciou spať počas dňa nie je škodlivé. Nezabudnite ich však pravidelne kontrolovať, aby ste zabránili vzniku fyzických ochorení, ako sú preležaniny.

Ak vám to odporučí lekár, môžete im pomôcť pri jemných cvičeniach na stoličke, ktoré im pomôžu vyrovnať sa s prebytočným časom stráveným spánkom.

Aké sú príznaky, že sa demencia zhoršuje?

Progresívny kognitívny pokles je jedným z najjasnejších znakov toho, že sa demencia človeka zhoršuje.

Napríklad ťažkosti s vyjadrovaním myšlienok, problémy so samostatným zvládaním základných úloh, zvýšená strata pamäti na udalosti a blízkych a dokonca aj emocionálne výbuchy, ktoré sú často spúšťané vystavením neznámym situáciám, to všetko sú znaky toho, že demencia pokročila.

Aké štádium demencie je charakteristické neustálym spánkom?

Ak váš milovaný neustále spí, môže to byť znak toho, že vstúpil do neskoršej fázy demencie.

Môže vaskulárna demencia zastaviť postup?

K dnešnému dňu neexistuje žiadny liek na vaskulárnu demenciu. Lieky však môžu spomaliť progresiu základných príčin vaskulárnej demencie, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu mozgu.

Vo väčšine prípadov je vaskulárna demencia vyvolaná mŕtvicou. Počiatočná liečba sa teda zameria na prevenciu budúcich mozgových príhod kontrolou rizikových faktorov, ako je vysoký krvný tlak alebo cholesterol.

Všimnite si, že zmeny životného štýlu, ako je zlepšenie výberu stravy, odvykanie od fajčenia, zníženie konzumácie alkoholu, strata hmotnosti (ak je to potrebné) a aktívna aktivita, to všetko môže pomôcť spomaliť progresiu ochorenia.

Môže človek s vaskulárnou demenciou žiť sám?

Podobne ako pri Alzheimerovej chorobe sa vaskulárna demencia meria postupne. Nezávislý život je najjednoduchší v počiatočnom štádiu demencie, keď je človek ešte plne kognitívny a schopný sa o seba postarať. V mnohých prípadoch môže táto fáza trvať roky.

Ak však choroba naďalej postupuje do bodu, keď už človek nezvláda základné úkony osobnej starostlivosti, stane sa dezorientovaným, zatúla sa alebo pociťuje poruchy správania, život sám už nie je bezpečný. V neskorších štádiách môže byť potrebná zdravotná sestra alebo prípadne hospicová starostlivosť.

Aký je najlepší liek na vaskulárnu demenciu?

Pretože vaskulárna demencia je zvyčajne spúšťaná základnými stavmi, ako sú kardiovaskulárne ochorenia alebo cukrovka, počiatočné lieky sa zamerajú na tieto stavy (4).

Lekár často najskôr predpíše lieky na riedenie krvi alebo cukrovku, aby stabilizoval zdravie človeka a zabránil ďalšiemu poškodeniu. Ale niekedy budú predpísané niektoré lieky na Alzheimerovu chorobu, ak osoba zažíva zmeny v správaní. Statíny (alebo lieky na zníženie lipidov) môžu byť tiež predpísané na zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení.

Existuje nový liek na vaskulárnu demenciu?

Hoci to nie je úplne nové, amlodipín je liek na krvný tlak, ktorý ukázal sľubné výsledky (5) v skorých štúdiách (6) na prevenciu progresie vaskulárnej demencie, ak sa používa v skorých štádiách.

Liečivo funguje tak, že obnovuje aktivitu proteínu Kir2.1, ktorý sa nachádza v stenách krvných ciev. Zvýšená aktivita bielkovín môže zlepšiť prietok krvi a umožniť kyslík a živiny dostať sa do životne dôležitých orgánov, ako je mozog.

Je však dôležité poznamenať, že tieto výsledky si vyžadujú ďalšie skúmanie.

V súčasnosti neexistuje žiadny liek na vaskulárnu demenciu. A ak máte milovaného človeka, ktorý počas dňa pociťuje zvýšenú ospalosť, môže to znamenať, že tento stav pokročil do neskoršej fázy. Najlepšia liečba vaskulárnej demencie, ktorá je v súčasnosti k dispozícii, je najúčinnejšia, keď sa intervencie vyskytnú v skorých štádiách ochorenia.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6709580/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20675705/
3. https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/symptoms-and-diagnosis/sleep
4. https://www.nhs.uk/conditions/vascular-dementia/treatment/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34351870/
6. https://www.nature.com/articles/s41598-019-47868-0

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu