Omega-3 pre deti od 3 rokov DHA mastné kyseliny sú kľúčovou zložkou zdravej výživy. Tieto esenciálne tuky sú obzvlášť dôležité pre deti, pretože zohrávajú kľúčovú úlohu pri raste a vývoji a sú spojené s mnohými zdravotnými výhodami (1). Základné mastné kyseliny sú nutričné základy potrebné v každom veku. Ukázalo sa, že deti majú lepšie výsledky v škole a majú lepšiu pozornosť, keď dopĺňajú omega-3 esenciálne mastné kyseliny z rýb.
Omega-3 esenciálne mastné kyseliny sú potrebné v našej strave na podporu fyzického, emocionálneho a duševného zdravia. Pre deti v rastúcich rokoch podporujú esenciálne mastné kyseliny rast, vývoj a funkciu mozgu, kardiovaskulárneho systému a celého tela.
Aj keď zabezpečíte, aby vaše dieťa dostalo primeranú a výživnú stravu pre svoj fyzický vývoj, môže sa stať, že vám budú chýbať niektoré dôležité živiny pre vývoj mozgu vášho dieťaťa. Jednou z takýchto živín je DHA pre deti, kľúčová živina pre vývoj mozgu vášho dieťaťa.
Čo je DHA?
DHA alebo kyselina dokosahexaénová je omega 3 polynenasýtená kyselina nachádzajúca sa v mozgu. DHA sa hromadí v mozgu dieťaťa počas tehotenstva. Je mimoriadne dôležitý pre podporu zdravého vývoja mozgu a zraku u detí.
DHA je rozhodujúca pre vaše rastúce dieťa, pretože:
Mozog rastie najrýchlejším tempom od narodenia až do veku 2 rokov, hoci vývoj pokračuje počas detstva a dospievania. Viac ako 60 % mozgu sa skladá z tuku a omega-3 mastná kyselina DHA (kyselina dokosahexaenová) tvorí asi 10 – 15 % z toho. DHA je nevyhnutná pre vývoj zmyslových, percepčných, kognitívnych a motorických nervových (nervových) systémov počas prudkého rastu mozgu. Predpokladá sa, že časti mozgu bohaté na DHA sú zodpovedné za činnosti, ako je plánovanie, riešenie problémov a sústredená pozornosť (1, 2).
Najmä DHA je považovaná za nevyhnutnú pre normálnu funkciu mozgu. Pomáha zlepšovať tekutosť membrán, čo znamená, že nervové impulzy alebo správy sa prenášajú efektívnejšie. U zvierat má nízka hladina DHA v mozgu za následok zmeny v správaní a je spojená s problémami s učením a pamäťovými deficitmi. U ľudí štúdie naznačujú, že DHA podporuje normálne IQ a zachováva učenie a pamäť.
Prehľad 7 rôznych štúdií, ktoré informovali o výsledkoch suplementácie DHA na školský výkon, zistil, že 5 štúdií ukázalo, že DHA zlepšila výkonnosť v škole, vrátane schopnosti učiť sa, čítania a pravopisu (3).
Výskumníci z Oxfordskej univerzity skúmali deti, ktorým sa podávalo 600 mg omega-3 denne počas 4 mesiacov. Výsledky tejto štúdie s názvom štúdia DOLAB ukázali, že deti z 20 % na konci gramotnosti zvýšili svoj vek na čítanie o 3 týždne viac ako v skupine s placebom a u detí v spodných 10 % o 1,9 mesiaca. Výsledky naznačujú, že omega-3 môžu byť užitočné najmä pre tie deti s najslabšími čitateľskými zručnosťami, ktoré majú nedostatočný výkon (4). V inej štúdii v Bradforde, kde žiakom podávali omega-3 rybieho tuku na dennej báze, čo viedlo k tomu, že 81 % žiakov vykazovalo zlepšenie v čítaní, 67 % v písaní a 74 % v matematike.
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je bežný stav spojený so symptómami ako hyperaktivita, impulzívnosť a ťažkosti so zameraním (5). Niektoré výskumy naznačujú, že doplnky omega-3 môžu pomôcť znížiť príznaky ADHD u detí.
Preskúmanie 16 štúdií odhalilo, že omega-3 mastné kyseliny zlepšujú pamäť, pozornosť, učenie, impulzívnosť a hyperaktivitu, pričom všetky sú často ovplyvnené ADHD (6). 16-týždňová štúdia na 79 chlapcoch ukázala, že užívanie 1 300 mg omega-3 denne zlepšilo pozornosť u ľudí s ADHD a bez ADHD (7).
A čo viac, rozsiahly prehľad 52 štúdií dospel k záveru, že úpravy stravy a doplnky rybieho oleja boli dve z najsľubnejších techník na zníženie symptómov ADHD u detí (8).
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30307735
2. Kuratko CN. Et al. The relationship of docosahexaenoic acid (DHA) with learning and behaviour in healthy children: a review. Nutrients. 2013; 5: 2777-2810.
3. Kidd, PM. Omega-3 DHA and EPA for cognition, behaviour, and mood: clinical findings and structural-functional synergies with cell membrane phospholipids. Alternative Medicine Review. 2007; 12(3): 207-227.
4. Richardson et al. Docosahexaenoic acid for reading, cognition and behavior in children aged 7-9 years: a randomized, controlled trial (the DOLAB Study). PLoS One. 2012;7(9)
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441838/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5603098/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25790022
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24934907