Migrény sú silné bolesti hlavy často sprevádzané nutkaním na vracanie, vracaním a zvýšenou citlivosťou na svetlo.
Kto trpí migrénami?
Národná nadácia pre bolesti hlavy (The National Headache Foundation ) odhaduje, že migrénami trpí 28 miliónov Američanov. Migrénu dostáva viac žien ako mužov a ¼ všetkých žien má záchvaty migrény 4 alebo viackrát za mesiac; 35 % pociťuje jeden až štyri ťažké záchvaty mesačne a 40 % raz alebo menej ako jeden ťažký záchvat mesačne. Migréna môže trvať od 4 hodín do 3 dní. Občas to môže byť aj dlhšie.
Čo spôsobuje migrény?
Presná príčina migrén nie je známa, súvisí však buď so zmenami v mozgu alebo má genetické príčiny. Ľudia s migrénami môžu mať vrodené dispozície reagovať na niektoré faktory vyvolávajúce migrénu ako únava, ostré svetlo, zmeny počasia a ďalšie.
Veľa rokov sa vedci domnievali, že migrény sú spojené s rozširovaním a zužovaním ciev na povrchu mozgu. Avšak teraz bolo zistené, že migrény sú zapríčinené vrodenými abnormalitami v určitých oblastiach mozgu.
Toto sú migrénové „centrá bolesti“ alebo generátory v mozgu. Migréna začína vysielaním impulzov z hyperaktívnych nervových buniek do ciev, ktoré reagujú zúžením, s následným rozšírením a uvoľnením prostaglandínov, serotonínu a ďalších zápalových látok, ktoré zapríčiňujú pulzujúcu bolesť.
Aké faktory spúšťajú migrénu?
Zdá sa, že veľa migrén je vyvolaných externými faktormi. Medzi možné príčiny patria:
- Emocionálny stres – je jedným z najbežnejších faktorov vyvolávajúcich migrénove bolesti hlavy. Ľudia trpiaci migrénou sú všeobecne veľmi ovplyvňovaní stresujúcimi udalosťami. Stresujúce faktory vyvolávajú obrannú reakciu organizmu a to uvoľňovaním chemických látok, ktoré môžu spôsobiť zmeny na cievach a môžu vyvolať migrénu. Potláčané emócie na stres z vonkajšieho prostredia ako úzkosť, obavy, rozčúlenie a únava môžu spôsobiť zvýšenie napätia vo svaloch a rozšírenie ciev a tým zintenzívniť závažnosť migrény.
- Citlivosť na špecifické chemikálie a konzervačné látky v potravinách. Určité potraviny a nápoje, napríklad niektoré syry, alkoholické nápoje a potravinárske aditíva ako dusičnany (feferónky, hot dogy, luncheon meat) a glutaman sodný (MSG bežne obsiahnutý v čínskych potravinách) môžu byť zodpovedné za vyvolanie migrény až do 30 %.
- Kofeín. Nadmerná konzumácia alebo naopak prudký pokles hladiny kofeínu pri náhlom vysadení, môžu zapríčiniť bolesti hlavy. Zdá sa, že cievy citlivo reagujú na hladinu kofeínu, a keď nie je telu dodaný, môžu sa vyskytnúť bolesti hlavy. Samotný kofeín je často užitočný pri liečení akútnych záchvatov migrény.
- Zmeny počasia. K faktorom vyvolávajúcim migrénu patria aj búrkové fronty, zmeny atmosférického tlaku, silný vietor alebo zmeny nadmorskej výšky.
- Obdobie menštruácie
- Nadmerná únava
- Nepravidelná strava
- Zmeny normálneho režimu spánku a bdenia.
Migrény a zdravotný stav
S výskytom migrény sú spojené niektoré ochorenia, pri ktorých sa migréna môže vyskytovať častejšie:
- Asthma
- Syndróm chronickej únavy
- Vysoký krvný tlak
- Raynaudov syndróm (prejavuje sa bolesťou spôsobenou zúžením ciev a odfarbením, ktoré sa obyčajne objavuje na prstoch rúk).
- Mŕtvica
- Poruchy spánku
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.