Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

7 otázok, ktoré by ste mali položiť svojmu gynekológovi o menopauze pri najbližšej prehliadke

Menopauza je veľká životná zmena, no každú z nás ovplyvňuje inak.

Príznaky môžu prichádzať a odchádzať, takže nie je vždy ľahké zistiť, kedy ste oficiálne začali. Navyše, sa zdá, že všetka pozornosť je zameraná na návaly horúčavy, keď existuje veľa iných príznakov, ktoré by ste mohli zažiť.

Tu je to, čo by ste mali vedieť, keď sa pripravujete na tento prirodzený životný prechod, vrátane informácií, ktoré by ste mali mať na pamäti pri ďalšom stretnutí s gynekológom.

Ako spoznám, že mám menopauzu?

Menopauza zvyčajne začína vo veku 40 alebo 50 rokov, ale môže začať aj skôr alebo neskôr. Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je životný štýl, prostredie a genetika.

Tu je niekoľko príznakov, že by ste mohli mať menopauzu:

  • Vaša menštruácia začne byť nepravidelná. Môžu sa tiež stať ťažšia alebo ľahšia.
  • Pociťujete návaly tepla a nočné potenie.
  • Sex môže byť bolestivý kvôli vaginálnej suchosti.
  • Je ťažšie zaspať a zostať spať.
  • Ste podráždenejšia ako zvyčajne.
  • Vaše zásoby energie sú nízke.
  • Vaše libido sa mení.
  • Všimnete si zmeny vlasov a nechtov, ako je rednutie alebo suchosť.

To všetko môže byť znakom iných stavov. Môže byť ťažké určiť, kedy tým skutočne prechádzate, pretože menopauza sa vyskytuje v priebehu času.

Nasledujúce príznaky môžu tiež spôsobiť stratu menštruácie a môžete sa mylne domnievať že ide o menopauzu:

  • tehotenstvo
  • problémy so štítnou žľazou alebo hypofýzou
  • nádory vaječníkov
  • choroba polycystických ovárií (PCOS)

Preto je dôležité zostať v kontakte so zdravotníckym pracovníkom. Môžu pomôcť určiť, či menopauza alebo niečo iné spôsobuje vaše príznaky.

Zmení sa moja chuť na sex, keď vstúpim do menopauzy?

Je možné, že menopauza môže zamávať so zmenami libida. Kolísanie hormónov môže prispieť k zníženiu (2) vašej sexuálnej túžby a vaginálna suchosť môže spôsobiť, že sex bude menej príjemný.

Ale je to zložité. Váš záujem o sex môže ovplyvniť veľa faktorov a nie každá z nás pociťuje pokles libida, keď vstúpi do menopauzy.

Ak vás tieto príznaky obťažujú, tu je to, na čo sa spýtať pri najbližšom stretnutí s gynekológom:

  • Je moja strata libida spôsobená hormonálnymi zmenami? Lekár môže objednať testy, ktoré vyhodnotia váš hormonálny profil.
  • Akú liečbu by ste mi odporučili? Lieky, hormonálna terapia a zmeny životného štýlu sú všetky potenciálne možnosti riešenia nízkeho libida. Navyše, lubrikanty môžu pomôcť vyrovnať stratu prirodzenej lubrikácie, vďaka čomu je sex príjemnejší.
  • Viete mi odporučiť lubrikant? Ak máte citlivú pokožku alebo len neviete, kde začať, pokiaľ ide o mazanie, opýtajte sa svojho gynekológa. Môžu poskytnúť niekoľko odporúčaní.

Zároveň informujte lekára o akýchkoľvek ďalších problémoch týkajúcich sa sexuálneho zdravia, ktoré máte, ako je bolesť pri sexe alebo abnormálne krvácanie.

Ako menopauza ovplyvní môj spánok?

Celý svoj život ste strávili tým, že ste dostatočne zavreli oči, zaspali a spali, a teraz, keď prekračujete 40-ku a 50-ku, zrazu pociťujete poruchy spánku.

Menopauza môže sťažiť zaspávanie a zotrvanie v spánku (3). Jedným z dôvodov je, že hormonálne zmeny môžu sťažiť reguláciu telesnej teploty a udržať vás v noci hore.

Ak je nespavosť novým problémom, opýtajte sa svojho gynekológa na možnosti liečby.

Pred odporúčaním hormonálnej substitučnej terapie, liekov alebo kognitívnej behaviorálnej terapie (CBT) sa môžu navrhnúť niektoré zmeny životného štýlu, aby sa uľahčilo zaspávanie. Tieto zmeny môžu zahŕňať obmedzenie príjmu kofeínu, viac cvičenia alebo zlepšenie spánkovej hygieny.

Môže tiež odporučiť ďalšie testovanie, aby sa vylúčili ďalšie problémy, ktoré môžu ovplyvňovať váš spánok.

Problémy so spánkom počas menopauzy môžu zhoršiť ďalšie príznaky, ako je prírastok hmotnosti a celkové fyzické zdravie.

Budem aj tak musieť pravidelne podstupovať testy na vyšetrenie a mamografiu?

Áno. Pravidelné testy a mamografia sú ešte dôležitejšie, keď vstúpime do menopauzy, pretože s pribúdajúcim vekom sa zvyšuje (4) riziko niektorých druhov rakoviny.

American Cancer Society (ACS) (5) odporúča ľuďom vo veku 25 až 65 rokov absolvovať kombinovaný Pap a HPV test každých 5 rokov alebo Pap test iba každé 3 roky.

ACS (6) odporúča každoročné mamografické vyšetrenia začínajúce od 45 rokov pre osoby s priemerným rizikom rakoviny prsníka a každé 2 roky po dosiahnutí veku 54 rokov.

Porozprávajte sa so zdravotníckym pracovníkom o správnej frekvencii skríningu pre vás. V závislosti od vašej zdravotnej histórie možno budete potrebovať častejšie alebo menej časté testovanie.

Ďalšie testy, na ktoré sa môžete opýtať pri ďalšom stretnutí s gynekológom, zahŕňajú:

  • Skenovanie hustoty kostí: Toto skenovanie hodnotí vaše riziko osteoporózy.
  • Lipidový profil: Tento test sa používa na kontrolu hladín cholesterolu. Menopauza môže negatívne (7) ovplyvniť hladinu vášho cholesterolu, čo môže zvýšiť riziko srdcových chorôb.
  • Test glukózy v krvi (A1C): Tento test hodnotí vaše riziko cukrovky 2. typu.
  • Testy štítnej žľazy: Tieto testy hodnotia hladiny hormónov štítnej žľazy. Problémy so štítnou žľazou môžu byť častejšie (8) vo vyššom veku.

Je tiež dobré sledovať krvný tlak, čo môžete robiť doma pomocou domáceho monitora krvného tlaku.

Ak si nie ste istí, ako správne používať osobný tlakomer, prineste ten svoj na najbližšie stretnutie a požiadajte svojho lekára, aby vám ukázal, ako ho používať.

Ako môže menopauza ovplyvniť moje duševné zdravie?

Hormonálne zmeny počas menopauzy môžu ovplyvniť (9) vašu celkovú psychickú pohodu.

Hormonálne zmeny súvisiace s menopauzou môžu viesť k množstvu problémov so spánkom, ktoré môžu ovplyvniť vašu náladu. Fyzické príznaky ako nočné potenie a návaly tepla môžu ovplyvniť kvalitu spánku a viesť k podráždenosti.

Stačí povedať, že menopauza je veľký životný prechod. Fyzické zmeny, ktoré zažívate, môžu ovplyvniť (10) vašu pohodu a zmysel pre seba. Navyše, vo svojich neskorých 40 a 50 rokoch možno prechádzate ďalšími životnými zmenami, ktoré ovplyvňujú aj to, ako sa cítite v sebe a vo svojej úlohe v živote.

Ak menopauza ovplyvňuje vaše emocionálne zdravie, opýtajte sa svojho gynekológa na liečbu, vrátane terapie alebo liekov. Môžete tiež využiť pripojenie k podpornej skupine.

Je hormonálna terapia pre mňa vhodná?

Hormonálna terapia, predtým nazývaná hormonálna substitučná terapia (HST), zahŕňa užívanie estrogénu alebo kombinácie estrogénu a progesterónu vo forme piluliek alebo náplasti. Ktorá kombinácia je pre Vás vhodná, a ktorú budete užívať, závisí od toho, či ste mali hysterektómiu.

Hormonálna terapia (11) môže pomôcť s bežnými príznakmi menopauzy, ako je nočné potenie, suchosť vagíny a dokonca aj strata kostnej hmoty.

Nie je to však pre každého. Dlhodobá hormonálna terapia môže zvýšiť riziko niektorých ochorení, vrátane rakoviny prsníka a srdcových chorôb.

Ak máte záujem o hormonálnu terapiu, opýtajte sa svojho gynekológa na výhody a nevýhody a či by mohla byť pre vás vhodná.

Aké doplnky alebo doplnkové liečby môžu pomôcť upokojiť symptómy menopauzy?

Doplnky, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky menopauzy, zahŕňajú:

  • Vitamín D a vápnik: Pomáhajú predchádzať strate kostí (12), ktorá môže viesť k osteoporóze.
  • Vitamín E: Vitamín E môže pomôcť znížiť (13) epizódy návalov horúčavy.
  • Vitamíny B: Môžu pomôcť vyvážiť (14) vašu náladu.
  • Melatonín: Melatonín môže pomôcť pri spánku (15).
  • Čaj z Black Cohosh: Tento čaj sa bežne používa, pre množstvo symptómov (16), ako sú návaly horúčavy, nočné potenie, suchosť vagíny, búšenie srdca, hučanie v ušiach, vertigo, poruchy spánku, nervozita a podráždenosť.
  • Červená ďatelina: Táto bylina bola tiež nájdená (17) na pomoc pri návaloch horúčavy.
  • Pupalkový olej: Štúdia z roku 2021 (18) zistila, že pupalkový olej účinne znižuje frekvenciu a závažnosť nočného potenia.

Pred užitím akýchkoľvek doplnkov na príznaky menopauzy sa porozprávajte s lekárom, aby ste zistili, či sú bezpečné, najmä ak užívate nejaké lieky.

Okrem pravidelných prehliadok u vášho gynekológa a akýchkoľvek liečebných postupov predpísaných lekárom môžu tieto doplnkové terapie poskytnúť (19) určitú úľavu:

  • akupunktúra
  • joga
  • meditácia
  • masážna terapia

Vaša najbližšia návšteva gynekológa je skvelou príležitosťou položiť dôležité otázky o menopauze.

A váš gynekológ nie je jedinou osobou, ktorá vám môže pomôcť. Existuje veľa spôsobov, ako nájsť spojenie a povzbudenie počas tohto prechodu. Môžete sa porozprávať s kamarátkou, ktorá už prešla menopauzou, alebo s empatickým terapeutom alebo si nájsť podpornú skupinu pri menopauze, ktorá môže tiež pomôcť poskytnúť užitočnú podporu.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Prečítajte si viac

- Premenopauza, perimenopauza a menopauza

- Aký je priemerný vek menopauzy? Plus, čo môžem očakávať, keď začne

- Čo by ste mali vedieť o prírodnom melatoníne

- Zdravotné výhody melatonínu

- Čo by ste mali vedieť o nedostatku spánku

- Prečo je spánok nevyhnutný pre zdravie

- Uvažujete o melatoníne na spánok?

Referencie:

1. https://www.nia.nih.gov/health/what-menopause
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4720522/
3. https://www.nia.nih.gov/health/sleep-problems-and-menopause-what-can-i-do
4. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/age
5. https://www.cancer.org/cancer/types/cervical-cancer/detection-diagnosis-staging/cervical-cancer-screening-guidelines.html
6. https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/screening-tests-and-early-detection/american-cancer-society-recommendations-for-the-early-detection-of-breast-cancer.html
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32187130/
8. https://www.thyroid.org/thyroid-disease-older-patient
9. https://journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2022/06000/Mental_health_and_quality_of_life_in.12.aspx
10. https://www.menopause.org/for-women/sexual-health-menopause-online/causes-of-sexual-problems/depression-mood-swings-anxiety
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493191/
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2621390/
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9824658/
14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770181/
15. https://www.nccih.nih.gov/health/melatonin-what-you-need-to-know
16. https://ods.od.nih.gov/factsheets/BlackCohosh-HealthProfessional/
17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4678495/
18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8102809/
19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6419242/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu