Menopauza je veľká životná zmena, no každú z nás ovplyvňuje inak.
Príznaky môžu prichádzať a odchádzať, takže nie je vždy ľahké zistiť, kedy ste oficiálne začali. Navyše, sa zdá, že všetka pozornosť je zameraná na návaly horúčavy, keď existuje veľa iných príznakov, ktoré by ste mohli zažiť.
Tu je to, čo by ste mali vedieť, keď sa pripravujete na tento prirodzený životný prechod, vrátane informácií, ktoré by ste mali mať na pamäti pri ďalšom stretnutí s gynekológom.
Menopauza zvyčajne začína vo veku 40 alebo 50 rokov, ale môže začať aj skôr alebo neskôr. Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je životný štýl, prostredie a genetika.
Tu je niekoľko príznakov, že by ste mohli mať menopauzu:
To všetko môže byť znakom iných stavov. Môže byť ťažké určiť, kedy tým skutočne prechádzate, pretože menopauza sa vyskytuje v priebehu času.
Nasledujúce príznaky môžu tiež spôsobiť stratu menštruácie a môžete sa mylne domnievať že ide o menopauzu:
Preto je dôležité zostať v kontakte so zdravotníckym pracovníkom. Môžu pomôcť určiť, či menopauza alebo niečo iné spôsobuje vaše príznaky.
Je možné, že menopauza môže zamávať so zmenami libida. Kolísanie hormónov môže prispieť k zníženiu (2) vašej sexuálnej túžby a vaginálna suchosť môže spôsobiť, že sex bude menej príjemný.
Ale je to zložité. Váš záujem o sex môže ovplyvniť veľa faktorov a nie každá z nás pociťuje pokles libida, keď vstúpi do menopauzy.
Ak vás tieto príznaky obťažujú, tu je to, na čo sa spýtať pri najbližšom stretnutí s gynekológom:
Zároveň informujte lekára o akýchkoľvek ďalších problémoch týkajúcich sa sexuálneho zdravia, ktoré máte, ako je bolesť pri sexe alebo abnormálne krvácanie.
Celý svoj život ste strávili tým, že ste dostatočne zavreli oči, zaspali a spali, a teraz, keď prekračujete 40-ku a 50-ku, zrazu pociťujete poruchy spánku.
Menopauza môže sťažiť zaspávanie a zotrvanie v spánku (3). Jedným z dôvodov je, že hormonálne zmeny môžu sťažiť reguláciu telesnej teploty a udržať vás v noci hore.
Ak je nespavosť novým problémom, opýtajte sa svojho gynekológa na možnosti liečby.
Pred odporúčaním hormonálnej substitučnej terapie, liekov alebo kognitívnej behaviorálnej terapie (CBT) sa môžu navrhnúť niektoré zmeny životného štýlu, aby sa uľahčilo zaspávanie. Tieto zmeny môžu zahŕňať obmedzenie príjmu kofeínu, viac cvičenia alebo zlepšenie spánkovej hygieny.
Môže tiež odporučiť ďalšie testovanie, aby sa vylúčili ďalšie problémy, ktoré môžu ovplyvňovať váš spánok.
Problémy so spánkom počas menopauzy môžu zhoršiť ďalšie príznaky, ako je prírastok hmotnosti a celkové fyzické zdravie.
Áno. Pravidelné testy a mamografia sú ešte dôležitejšie, keď vstúpime do menopauzy, pretože s pribúdajúcim vekom sa zvyšuje (4) riziko niektorých druhov rakoviny.
American Cancer Society (ACS) (5) odporúča ľuďom vo veku 25 až 65 rokov absolvovať kombinovaný Pap a HPV test každých 5 rokov alebo Pap test iba každé 3 roky.
ACS (6) odporúča každoročné mamografické vyšetrenia začínajúce od 45 rokov pre osoby s priemerným rizikom rakoviny prsníka a každé 2 roky po dosiahnutí veku 54 rokov.
Porozprávajte sa so zdravotníckym pracovníkom o správnej frekvencii skríningu pre vás. V závislosti od vašej zdravotnej histórie možno budete potrebovať častejšie alebo menej časté testovanie.
Ďalšie testy, na ktoré sa môžete opýtať pri ďalšom stretnutí s gynekológom, zahŕňajú:
Je tiež dobré sledovať krvný tlak, čo môžete robiť doma pomocou domáceho monitora krvného tlaku.
Ak si nie ste istí, ako správne používať osobný tlakomer, prineste ten svoj na najbližšie stretnutie a požiadajte svojho lekára, aby vám ukázal, ako ho používať.
Hormonálne zmeny počas menopauzy môžu ovplyvniť (9) vašu celkovú psychickú pohodu.
Hormonálne zmeny súvisiace s menopauzou môžu viesť k množstvu problémov so spánkom, ktoré môžu ovplyvniť vašu náladu. Fyzické príznaky ako nočné potenie a návaly tepla môžu ovplyvniť kvalitu spánku a viesť k podráždenosti.
Stačí povedať, že menopauza je veľký životný prechod. Fyzické zmeny, ktoré zažívate, môžu ovplyvniť (10) vašu pohodu a zmysel pre seba. Navyše, vo svojich neskorých 40 a 50 rokoch možno prechádzate ďalšími životnými zmenami, ktoré ovplyvňujú aj to, ako sa cítite v sebe a vo svojej úlohe v živote.
Ak menopauza ovplyvňuje vaše emocionálne zdravie, opýtajte sa svojho gynekológa na liečbu, vrátane terapie alebo liekov. Môžete tiež využiť pripojenie k podpornej skupine.
Hormonálna terapia, predtým nazývaná hormonálna substitučná terapia (HST), zahŕňa užívanie estrogénu alebo kombinácie estrogénu a progesterónu vo forme piluliek alebo náplasti. Ktorá kombinácia je pre Vás vhodná, a ktorú budete užívať, závisí od toho, či ste mali hysterektómiu.
Hormonálna terapia (11) môže pomôcť s bežnými príznakmi menopauzy, ako je nočné potenie, suchosť vagíny a dokonca aj strata kostnej hmoty.
Nie je to však pre každého. Dlhodobá hormonálna terapia môže zvýšiť riziko niektorých ochorení, vrátane rakoviny prsníka a srdcových chorôb.
Ak máte záujem o hormonálnu terapiu, opýtajte sa svojho gynekológa na výhody a nevýhody a či by mohla byť pre vás vhodná.
Doplnky, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky menopauzy, zahŕňajú:
Pred užitím akýchkoľvek doplnkov na príznaky menopauzy sa porozprávajte s lekárom, aby ste zistili, či sú bezpečné, najmä ak užívate nejaké lieky.
Okrem pravidelných prehliadok u vášho gynekológa a akýchkoľvek liečebných postupov predpísaných lekárom môžu tieto doplnkové terapie poskytnúť (19) určitú úľavu:
A váš gynekológ nie je jedinou osobou, ktorá vám môže pomôcť. Existuje veľa spôsobov, ako nájsť spojenie a povzbudenie počas tohto prechodu. Môžete sa porozprávať s kamarátkou, ktorá už prešla menopauzou, alebo s empatickým terapeutom alebo si nájsť podpornú skupinu pri menopauze, ktorá môže tiež pomôcť poskytnúť užitočnú podporu.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Prečítajte si viac
Referencie:
1. https://www.nia.nih.gov/health/what-menopause
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4720522/
3. https://www.nia.nih.gov/health/sleep-problems-and-menopause-what-can-i-do
4. https://www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/age
5. https://www.cancer.org/cancer/types/cervical-cancer/detection-diagnosis-staging/cervical-cancer-screening-guidelines.html
6. https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/screening-tests-and-early-detection/american-cancer-society-recommendations-for-the-early-detection-of-breast-cancer.html
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32187130/
8. https://www.thyroid.org/thyroid-disease-older-patient
9. https://journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2022/06000/Mental_health_and_quality_of_life_in.12.aspx
10. https://www.menopause.org/for-women/sexual-health-menopause-online/causes-of-sexual-problems/depression-mood-swings-anxiety
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493191/
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2621390/
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9824658/
14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770181/
15. https://www.nccih.nih.gov/health/melatonin-what-you-need-to-know
16. https://ods.od.nih.gov/factsheets/BlackCohosh-HealthProfessional/
17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4678495/
18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8102809/
19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6419242/