Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

List Moringy pre zdravší kardivaskulárny systém a cukrovku

08.05.2024

Je to jedna z najvýživnejších rastlín na svete. Má širokú škálu nutričných a bioaktívnych zlúčenín, vrátane esenciálnych aminokyselín, sacharidov, vlákniny, vitamínov, minerálov a fytonutrientov, vďaka čomu je táto rastlina silná. Moringa oleifera je rastlina, ktorá je pre svoje zdravotné prínosy oceňovaná už tisíce rokov.

Je veľmi bohatá na zdravé antioxidanty a bioaktívne rastlinné zlúčeniny. Listy moringy sú bohaté na vitamíny A, C, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B6 a folát. Sú tiež bohaté na horčík, železo, vápnik, fosfor a zinok. V skutočnosti sú listy koncentrovanejšie na vitamín C (1) ako pomaranče. To znamená, že moringa môže prispieť ku všetkému od lepšieho videnia a imunity až po zdravie kostí.


Moringa Leaf 800 mg Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Listy moringy sú bohaté na aminokyseliny, stavebné kamene bielkovín. Nachádza sa v nich 18 druhov aminokyselín a každá z nich významne prispieva k nášmu blahu. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny (2), ktoré sú potrebné na regeneráciu svalov, produkciu energie a na reguláciu nálady.

Predtým, ako boli účinky rastliny preukázané vo vedeckých štúdiách, bola viac ako 4000 rokov vo veľkej miere využívaná v praxi tradičnej medicíny, ako je ajurvéda.

Bojuje proti zápalom

V skutočnosti je trvalý zápal spojený s mnohými chronickými zdravotnými problémami, vrátane srdcových chorôb a rakoviny (3, 4). Zápal je fyziologická reakcia, ktorá sa deje v tele na ochranu pred infekciou a obnovu poškodenia telesného tkaniva. V dôsledku nesprávneho životného štýlu a nezdravej stravy sa v tele môže zvýšiť zápal.

Moringa obsahuje živiny bojujúce proti zápalu vrátane fytonutrientov, antioxidantov a antibakteriálnych zlúčenín. Ukázalo sa, že moringa výrazne znižuje zápal v bunkách (5).

Spoločne tieto silné zlúčeniny bojujú proti zápalu v tele tým, že sa zameriavajú na voľné radikály (zlúčeniny, ktoré poškodzujú bunky) a v dôsledku toho znižujú oxidačný stres, zápaly a bojujú proti chorobám. Dve významné zlúčeniny sú polyfenoly (6), silný antioxidant a protizápalové činidlo, a izotiokyanáty (7), ktoré znižujú zápal potláčaním zápalových enzýmov (8) a proteínov v tele.

Jedna štúdia (9) naznačuje, že tieto špecifické zlúčeniny nachádzajúce sa v moringe môžu pomôcť zmierniť zápal nízkeho stupňa spojený s chronickými ochoreniami.

Pomáha stabilizovať náladu a chráni zdravie mozgu

Ako potravina s vysokým obsahom bielkovín a bohatý zdroj aminokyseliny tryptofán podporuje (10) moringa funkcie neurotransmiterov vrátane tých, ktoré produkujú hormón „dobrý pocit“ serotonín. Tento hormón dobrej nálady funguje v centrách odmeňovania vášho mozgu a zlepšuje učenie, motorické funkcie a pamäť. Moringa môže zvýšiť kogníciu vzhľadom na jej profil aminokyselín a vitamínov.

Je tiež bohatá na antioxidanty a zlúčeniny, ktoré môžu zlepšiť zdravie štítnej žľazy (11), vďaka čomu je prospešná na udržanie vysokej hladiny energie a na boj proti únave, depresii, nízkemu libidu, zmenám nálad a nespavosti.

Zvyšuje energiu

Je bohatá na vitamíny a minerály, najmä železo a vitamíny C a D, živiny, ktoré sa podieľajú na metabolizme poskytujúcom energiu. Moringa obsahuje aj vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú udržiavať dlhodobú energiu a podporujú zdravé metabolické procesy.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745501/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4471650/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12490960/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12490959/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24731259/
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19904611/
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24731259/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21537903/
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4071966/
10. https://medlineplus.gov/ency/article/002332.htm
11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20637582/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu