Je dôležitým prekurzorom neurotransmiterov a látok, ako je adrenalín, norepinefrín a dopamín, čo znamená, že pomáha telu produkovať látky, ktoré podporujú štítnu žľazu, energiu a náladu. Je neesenciálna aminokyselina, ktorú si telo vytvára z inej aminokyseliny nazývanej fenylalanín. Okrem budovania bielkovín pomáha L-tyrozín vášmu telu produkovať enzýmy, hormóny štítnej žľazy a melanín a tiež pomáha pri komunikácii medzi nervovými bunkami.
Je nevyhnutnou zložkou pre produkciu niekoľkých dôležitých mozgových látok nazývaných neurotransmitery, vrátane adrenalínu, norepinefrínu a dopamínu. Môže pomôcť zlepšiť bdelosť, pozornosť a sústredenie. Tyrozín však produkuje dôležité mozgové látky, ktoré pomáhajú nervovým bunkám komunikovať a môžu dokonca regulovať aj náladu (1).
Neurotransmitery pomáhajú nervovým bunkám komunikovať a ovplyvňujú náladu. L-Tyrozín tiež pomáha produkovať melanín, pigment zodpovedný za farbu vlasov a pokožky. Pomáha pri funkcii orgánov zodpovedných za tvorbu a reguláciu hormónov, vrátane nadobličiek, štítnej žľazy a hypofýzy. Podieľa sa na štruktúre takmer každého proteínu v tele.
L-Tyrozín pomáha vytvárať niekoľko dôležitých látok, vrátane (2):
Ukázalo sa, že suplementácia tyrozínom zvyšuje hladiny neurotransmiterov dopamínu, adrenalínu a norepinefrínu. Zvýšením týchto neurotransmiterov môže pomôcť zlepšiť pamäť a výkon v stresových situáciách (6).
Pomáha mozgu produkovať určité stimulujúce neurotransmitery a „dobrý pocit“. Tyrozín ovplyvňuje hladiny dopamínu, ktorý reguluje vaše centrá odmeňovania a potešenia, a adrenalínu, ktorý je zodpovedný za vašu reakciu „bojuj alebo uteč“, keď ste v strese. Stresové situácie zvyšujú uvoľňovanie katecholamínov, čo môže mať za následok vyčerpanie ich hladín. Podľa štúdií (1), ktoré skúmajú účinky L-tyrozínu na stres, môže aminokyselina pomôcť obnoviť hladiny, čím ponúka ochranu (7) pred kognitívnym poklesom a zmenami nálady spôsobenými stresom.
Užitie väčšieho množstva tejto aminokyseliny môže byť užitočné pre ľudí, ktorí sú vo veľkom strese alebo ktorí trpia depresiou, pretože keď hladiny dopamínu a norepinefrínu klesnú, príznaky ako podráždenosť, únava a náladovosť majú tendenciu narastať. Článok z roku 2016 (8) uverejnený v Annals of Neuroscience uvádza:
"Depresia bola spojená s narušením cerebrálnych hladín špecifických neurotransmiterov. L-tyrozín je prekurzorom viac ako jedného z neurotransmiterov postihnutých depresiou... mnohé štúdie navrhli používať L-tyrozín ako antidepresívum."
Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Psychiatric Research v roku 2015 (9), môže byť L-tyrozín užitočný aj v časoch fyzického stresu, stresu z chladu alebo z vysokej nadmorskej výšky.
Výskum ukazuje, že počas stresových situácií môže pomôcť znížiť duševnú únavu a pomôcť s kognitívnymi funkciami vrátane pamäte. L-tyrozín má stimulačné účinky, a preto sa môže potenciálne použiť na zlepšenie učenia a bdelosti (10), a zároveň na zníženie "zahmlievania mozgu".
Jedným z pozoruhodných účinkov užívania tejto aminokyseliny je zlepšenie bdelosti v časoch nedostatku spánku. Jedna štúdia zistila (11), že tyrozín pomohol zlepšiť bdelosť asi na tri hodiny u ľudí, ktorí mali nedostatok spánku kvôli práci cez noc.
L-tyrozín sa používa sa na "výrobu" tyroxínu, typu hormónu štítnej žľazy. Tyroxín (12) je hlavný hormón vylučovaný do krvného obehu štítnou žľazou a pomáha regulovať váš metabolizmus a kontrolovať hladiny hormónov štítnej žľazy T3 a T4. Je dôležité produkovať dostatok tyroxínu, pretože pomáha znižovať príznaky nedostatočnej činnosti štítnej žľazy (hypotyreóza), ktorá môže zahŕňať spomalený metabolizmus, únavu, citlivosť na chlad, priberanie, zápchu, náladovosť a slabosť.
Ľudia, ktorí majú stavy štítnej žľazy charakterizované hyperaktívnou štítnou žľazou, vrátane hypertyreózy a Gravesovej choroby, by nemali užívať tyrozín.
Nízke hladiny sú spojené s nízkym krvným tlakom, nízkou telesnou teplotou a nedostatočnou činnosťou štítnej žľazy.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1863555/
2. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/L-tyrosine
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17513421
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4044302/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21834848
6. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/L-tyrosine
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25797188
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5020390/
9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022395615002472?via%3Dihub
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3863934/
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7794222
12. https://www.hormone.org/hormones-and-health/hormones/thyroxine