Koenzým Q10 je základná antioxidačná živina, ktorú telo potrebuje na podporu bunkovej energie a zdravia srdca. CoQ10 môže pomôcť zvýšiť hladiny antioxidačných enzýmov, používa sa na prevenciu migrény a môže tiež poskytnúť podporu pri svalovej bolesti spojenej s vyčerpaním CoQ10.
Koenzým je látka, ktorú si vaše telo syntetizuje a ukladá sa v mitochondriách vašich buniek. Koenzým sa nachádza v každej bunke vášho tela. Mitochondrie pomáhajú pri výrobe energie, chránia bunky pred oxidačným poškodením a choroboplodnými baktériami alebo vírusmi.
CoQ10 je potrebný pre správnu funkciu každého orgánu a systému v tele. Medzi orgány s vysokou energetickou náročnosťou patria srdce, pečeň, obličky a pankreas. Produkcia Koenzýmu klesá s vekom. Zdá sa teda, že starší ľudia majú tejto zložky nedostatok.
Keď hladiny klesnú, znižuje sa schopnosť tela čerpať energiu, čím sa zaťažuje srdce, nervy, svaly, imunitný systém a rôzne funkcie tela.
CoQ10 hrá vo vašom tele niekoľko dôležitých úloh. Jednou z jeho dôležitých funkcií je pomáhať generovať energiu vo vašich bunkách. Podieľa sa na tvorbe adenozíntrifosfátu (ATP), ktorý sa podieľa na prenose energie v bunkách. ATP je nevyhnutný pre zdravý metabolizmus, kosti a neurologické a svalové fungovanie.
Jeho ďalšou podstatnou úlohou je slúžiť ako antioxidant a chrániť bunky pred oxidačným poškodením. Extrémne množstvo voľných radikálov vedie k oxidačnému poškodeniu, ktoré môže narušiť pravidelné a správne fungovanie buniek. Je známe, že jeho nedostatok spôsobuje veľa zdravotných problémov.
Srdcové zlyhanie je často dôsledkom iných srdcových chorôb, ako je ochorenie koronárnych artérií alebo vysoký krvný tlak (8). Koenzým Q10 je prospešný pre zdravie srdca. Štúdie ukazujú, že CoQ10 pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu a silu srdcového svalu a udržiavať zdravie stien krvných ciev. Srdce je jedným z najdôležitejších metabolicky aktívnych orgánov v našom tele, a preto nedostatok CoQ10 zvyčajne ovplyvňuje najskôr srdce.
Srdcový sval (myokard) teda vyžaduje hlavnú úroveň energetickej podpory ktoréhokoľvek orgánu vo vašom tele. Čokoľvek spôsobí zníženie CoQ10, môže navyše poškodiť energetickú kapacitu srdca a ponechať tkanivá zraniteľnejšie voči napadnutiu voľnými radikálmi.
Abnormálna mitochondriálna funkcia môže viesť k zvýšenému príjmu vápniku bunkami, nadmernej produkcii voľných radikálov a zníženej antioxidačnej ochrane. To môže mať za následok nízku energiu v mozgových bunkách a dokonca aj migrény (6). Pretože CoQ10 je hlavne v mitochondriách buniek, bolo preukázané, že zlepšuje mitochondriálne funkcie a pomáha znižovať zápal, ktorý sa môže vyskytnúť počas migrény (7).
Štúdie na ľuďoch preukázali, že CoQ10 (v dávkach 150 - 300 mg denne) pomáha pacientom trpiacim migrénou (3, 4, 5):
CoQ10 tiež zvyšuje hladinu energie, zvyšuje výdrž a znížuje únavu. Keď doplníte správne dávkovanie koenzýmu Q10, umožní vám to, aby CoQ10 vyvolalo produkciu bunkového paliva vášho tela, ktoré sa nazýva adenozíntrifosfát (ATP).
Pretože váš srdcový sval spotrebúva obrovské množstvo kyslíka a energie, CoQ10 v podstate dobíja energetický systém v srdci a umožňuje srdcovému svalu efektívnejšie pumpovať krv. CoQ10 zároveň čistí deštruktívne voľné radikály, ktoré sú vedľajšími produktmi procesu výroby energie.
Na rozdiel od kofeínu, ktorý vykonáva svoju funkciu v mozgu, CoQ10 pracuje v bunkách tela tak, aby prirodzene zvyšoval hladinu energie.
Koenzým Q10 je neoddeliteľnou súčasťou výroby bunkovej energie a ochrany buniek pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi nachádzajúcimi sa v prostredí, ktoré prispievajú k starnutiu nášho tela, čo z neho robí kľúčový antioxidant. CoQ10 má antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že pomáha bojovať proti oxidačnému poškodeniu a znižuje oxidačný stres, tvrdí štúdia Národného centra biotechnológií (9). Oxidačný stres predstavuje nerovnováhu medzi aktivitou voľných radikálov a antioxidačnou aktivitou.
Voľné radikály napádajú bielkoviny, DNA a tukové tkanivo a vedú k zvýšenému zápalu v tele, čo zvyšuje riziko chorôb, ako je ateroskleróza (zablokované tepny), vysoký krvný tlak, srdcové choroby a cukrovka typu 2.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25126052
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25126048
3. Rozen TD, Oshinsky ML, Gebeline CA, et al. Open label trial of coenzyme Q10 as a migraine preventive. Cephalalgia. 2002 Mar;22(2):137-41.
4. Sandor PS, Di Clemente L, Coppola G, et al. Efficacy of coenzyme Q10 in migraine prophylaxis: a randomized controlled trial. Neurology. 2005 Feb 22;64(4):713-5.
5. Shoeibi A, Olfati N, Soltani Sabi M, et al. Effectiveness of coenzyme Q10 in prophylactic treatment of migraine headache: an open-label, add-on, controlled trial. Acta Neurol Belg. 2017 Mar;117(1):103-9.
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24331360
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21586650
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26512330
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21684136