Kyselina gama-aminomaslová (GABA) je jedným z hlavných inhibičných neurotransmiterov v centrálnom nervovom systéme, ktorý vyrovnáva excitačné účinky glutamátu na aktivitu neurónov. Inhibičné účinky GABA sa vo všeobecnosti považujú za látky, ktoré znižujú úzkosť, uvoľňujú svalové napätie a majú upokojujúce účinky (1).
V kombinácii s glutamátom, najdôležitejším excitačným neurotransmiterom v tele, je GABA dôležitým prispievateľom k celkovej duševnej a fyzickej homeostáze alebo rovnováhe tela.
GABA je najdôležitejší inhibičný neurotransmiter tela, čo znamená, že znižuje aktivitu nervových buniek v mozgu a centrálnom nervovom systéme, čo vedie k zaradeniu nižšej rýchlosti v mozgu a tele. Inhibíciou nervovej aktivity, GABA uľahčuje spánok, znižuje duševný a fyzický stres, zmierňuje úzkosť a upokojuje náladu. GABA hrá dôležitú úlohu aj pri regulácii svalového tonusu.
Okrem toho stavy ako úzkosť, depresia, nespavosť a epilepsia sú všetky spojené s nízkou koncentráciou alebo aktivitou GABA (2 ,3) Ukázalo sa tiež, že GABA spôsobuje výrazné zvýšenie alfa mozgových vĺn v porovnaní s kontrolou, čo svedčí o uvoľnenejšom stave, ako aj o lepšej koncentrácii.
Veľkou úlohou GABA v tele je znižovať aktivitu neurónov v mozgu a centrálnom nervovom systéme, čo má zase širokú škálu účinkov na telo a myseľ, vrátane zvýšenej relaxácie, zníženého stresu, pokojnejšej a vyrovnanejšej nálady, zmiernenie bolesti a spánok.
Výskum ukazuje, že GABA môže hrať kľúčovú úlohu pri ochrane pred depresiou a úzkosťou. Napríklad štúdia publikovaná v časopise Journal of Biological Chemistry v roku 2010 naznačuje, že ľudia s ťažkou depresiou môžu mať väčšiu pravdepodobnosť nízkych hladín GABA (4).
A štúdia z roku 2009, ktorá ukazuje, že zvyšovanie hladín GABA môže byť užitočné pri liečbe podmieneného strachu. Tieto výsledky zodpovedajú skutočnosti, že GABA je primárny upokojujúci (inhibičný) neurotransmiter v mozgu.
Vďaka týmto vlastnostiam sa GABA stala v posledných rokoch tiež populárnym doplnkom. Podľa recenzie z roku 2019 (5) má GABA tiež antimikrobiálne, protizáchvatové a antioxidačné vlastnosti.
GABA umožňuje telu a mysli relaxovať a zaspávať a tvrdo spať celú noc. Nízka aktivita GABA súvisí s nespavosťou a narušeným spánkom.
V malej štúdii z roku 2018 sa účastníci, ktorí užili 300 miligramov (mg) (6, 7, 8) GABA, hodinu pred spaním, cítili rýchlejšie zaspávanie ako tí, ktorí užívali placebo. Hlásili tiež zlepšenie kvality spánku štyri týždne po začiatku liečby.
Ďalšia nedávna štúdia ukázala, že kombinácia GABA a 5-HTP môže spoločne zlepšiť kvalitu spánku a predĺžiť čas spánku.
Ako prírodná látka, ktorú si telo produkuje v malom, je prvoradou úlohou GABA znižovať aktivitu neurónov v mozgu a centrálnom nervovom systéme, čím sa telo viac uvoľňuje a zmierňuje stres a úzkosť. Doplnok výživy GABA môže prospievať spánku tým, že pomáha relaxovať a poskytuje úľavu od úzkosti a stresu (9, 10).
Je dôležité poznamenať, že GABA vo forme doplnkov výživy môže mať aj iné spôsoby relaxácie tela, napríklad aj prostredníctvom aktivity GABA v črevnom mikrobióme.
Tiež sa zistilo, že pri užívaní GABA došlo aj k posilneniu imunitného systému, čo naznačuje, že GABA môže zvýšiť imunitu u ľudí podstupujúcich psychický stres.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie
1. Abdou, A.M., Higashiguchi, S., Horie, K., et al. (2006). Relaxation and immunity enhancement effects of gamma aminobutyric acid (GABA) administration in humans. Biofactors, 26, 201-208.
2. Gajcy, K., Lochyñski, S., & Librowski T. (2010). A role of GABA analogues in the treatment of neurological diseases. Current Medicinal Chemistry, 17(22), 2338-2347.
3. Kendell, S.F., Krystal, J.H., & Sanacora, G. (2005). GABA and glutamate systems as
therapeutic targets in depression and mood disorders. Expert Opinion on Therapeutic
Targets, 9, 153-168.
4. https://doi.org/10.1074%2Fjbc.M110.103309
5. https://www.mdpi.com/1420-3049/24/15/2678/htm
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6031986/4.
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17557502
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2579978/
9. http://www.altmedrev.com/archive/publications/12/3/274.pdf
10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16971751-relaxation-and-immunity-enhancement-effects-of-gamma-aminobutyric-acid-gaba-administration-in-humans/#affiliation-1