Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Cukrovka, Diabetes Melitus 1. typu

Cukrovka 1.typu sa vyskytuje vtedy, keď vlastný imunitný systém poškodzuje inzulín vyprodukovaný bunkami pankreasu (nazývané beta bunky).

Za normálnych okolností, imunitný systém organizmu bojuje proti cudzím útočníkom ako sú vírusy alebo baktérie. Ale z neznámych príčin, u ľudí s cukrovkou 1.typu, imunitný systém organizmu útočí na vlastné bunky. Výsledkom je úplný nedostatok inzulínového hormónu.

Život s cukrovkou možno prirovnať zamestnaniu na plný úväzok – pri snahe stihnúť všetko, čo je potrebné pre správnu starostlivosť pri cukrovke. „Cukrovka je veľmi náročná na čas ak má byť dobre zvládnutá,“ hovorí Karmeen Kulkarni z American Diabetes Association. „Liečenie, strava, fyzické aktivity - to všetko je potrebné ešte pridať ku každodennému životu, aby sme dostali úplný obraz životosprávy a to všetko je veľmi náročné“.

U niektorých ľudí sa vyvinie typ cukrovky – nazývaná sekundárna cukrovka - ktorá je podobná cukrovke 1. typu, ale beta bunky nie sú poškodzované imunitným systémom tela, ale je to spôsobené inými faktormi, napr. cystickou fibrózou alebo operáciou pankreasu.

Pôsobenie inzulínu a cukrovka 1.typu

Za normálnych podmienok hormón inzulín je vylučovaný pankreasom v malom množstve. Pri konzumovaní jedla, cukor (glukóza) z potravy stimuluje pankreas k jeho vylučovaniu. Množstvo inzulínu je úmerné množstvu skonzumovanej potravy.

Hlavnou úlohou inzulínu je pomôcť prenášať určité živiny – špeciálne cukor do buniek v tkanivách tela. Bunky použijú cukor a ostatné živiny z potravy na svoju činnosť ako zdroj energie.

Množstvo cukru v krvi klesá ihneď ako sa dostane do bunky. Za normálnych okolností toto signalizuje beta bunkám v pankrease nižšie množstvo vylučovaného inzulínu a tým zabránia vzniku nedostatočnej hladiny cukru v krvi (hypoglykémii). Ale deštrukcia beta buniek, ktorá sa vyskytuje pri cukrovke 1. typu, spôsobuje v tomto procese zmätok.

U ľudí s cukrovkou 1. typu, sa cukor do buniek nedostáva, pretože inzulín nie je k dispozícii. Keď sa zvyšuje hladina cukru v krvi, keď nie je odvádzaný do buniek, bunky tela trpia nedostatkom živín a energiu pre dôležité telesné funkcie si telo musí získať iným spôsobom. Výsledkom je vysoký obsah cukru v krvi, ktorý môže spôsobiť:

  • Dehydratácia. Hromadenie cukru v krvi môže zapríčiniť časté močenie (snaha organizmu vyplaviť cukor z tela) . Keď obličky vylučujú glukózu močom, dochádza súčasne aj k stratám vody, a to spôsobuje dehydratáciu.
  • Chudnutie. Strata cukru močom znamená aj stratu kalórií, ktoré poskytujú energiu, a preto veľa ľudí s vysokým cukrom chudne. (Dehydratácia tiež prispieva k nižšej hmotnosti).
  • Diabetická ketoacidóza (DKA). Pri nedostatku inzulínu a následne nedostatku energie v bunkách, telo získava energiu z tukových buniek. Produkty spojene premenou tukových buniek majú kyslý charakter, volajú sa ketóny a slúžia na získanie energie. Hladina ketónov v krvi začína narastať a spôsobuje zvýšenie acidity. Pečeň kontinuálne uvoľňuje cukor, aby pomohla. Pretože telo nemôže tento cukor bez inzulínu spracovať, viac cukru sa dostáva do krvného riečiska. Kombináciou vysokého obsahu cukru, dehydratácie a kyseliny vzniká stav označovaný ako „ketoacidóza“. Tento stav sa musí okamžite liečiť, pretože môže ohroziť život pacienta.
  • Poškodenie organizmu. Postupom času, vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť nervy, drobné cievy v očiach, obličky a srdce a vytvoriť podmienky pre vznik aterosklerózy veľkých ciev, čo môže viesť až k srdcovému infarktu a mŕtvici.

Kto môže ochorieť na cukrovku 1. typu?

Hoci toto ochorenie sa zvyčajne objavuje u ľudí mladších ako 20 rokov, cukrovka 1. typu sa môže vyskytnúť aj v inom veku.

Ochorenie je relatívne zriedkavé, vyskytuje sa približne u 5 % populácie s cukrovkou. Častejšie postihuje belochov ako černochov a vyskytuje sa v rovnakej miere u mužov aj žien.

Čo zapríčiňuje cukrovku 1. typu?

Lekári nepoznajú všetky faktory, ktoré vedú k vzniku cukrovky 1. typu. Nepochybne, dedičnosť je jedným z dôvodov výskytu tohto ochorenia.

Lekári zistili, že k iniciátorom tohto ochorenia patrí životné prostredie. Zdá sa, že ochorenie sa objavuje, keď nejaká látka zo životného prostredia – toxín alebo vírus (ale nie je to potvrdené) – zapríčiní chybnú reakciu imunitného systému, ktorá je namierená proti pankreasu a ničí beta bunky, ktoré už nie sú schopné tvoriť dostatok inzulínu. Markery tejto deštrukcie – nazvané autoprotilátky – sú pozorované u väčšiny osôb s cukrovkou 1. typu.

Sú prítomné u 85% až 90 % ľudí, ktorí majú vysoké krvné cukry.

Vzhľadom na to, že cukrovka 1. typu je autoimunitné ochorenie, môže sa vyskytovať spolu s inými autoimunitnými ochoreniami ako hypertyreozou alebo s poruchou kožnej pigmentácie, ktorá sa spája s vitiligom.

Aké sú príznaky cukrovky 1. typu?

Príznaky cukrovky 1. typu sú často nenápadné, ale môžu byť závažné. Patrí sem:

  • zvýšený smäd
  • zvýšený hlad (hlavne po jedle)
  • sucho v ústach
  • napínanie na vracanie a občasné vracanie
  • bolesti brucha
  • časté močenie
  • chudnutie bez zjavnej príčiny (aj napriek jedeniu a pocitu hladu)
  • únava (slabosť, pocit vyčerpania)
  • rozmazané videnie
  • ťažké, hlboké dýchanie (Kussmaulovo dýchanie)
  • časté infekcie kože, močového traktu a pošvy

Znaky komplikácie ochorenia pri cukrovke 1.typu

  • trasenie a zmätok
  • rýchle dýchanie
  • dych s ovocným zápachom
  • bolesti brucha
  • strata vedomia (zriedka)

Ako sa diagnostikuje cukrovka 1. typu?

Ak má lekár podozrenie na cukrovku 1. typu, mal by v prvom rade dať urobiť krvné skúšky (vysoká hladina cukru v krvi). Okrem toho, môžu byť v moči nájdené glukóza alebo ketóny.

Nie sú známe spôsoby ako predísť vzniku cukrovky 1. typu.

Aká je životospráva pri cukrovke 1. typu?

Veľa ľudí s cukrovkou 1. typu vedie zdravý a dlhý život. Kľúčom je udržiavať hladinu krvného cukru na správnej úrovni vhodnou stravou, cvičením a intenzívnou inzulínovou liečbou. Všetci pacienti s cukrovkou 1. typu musia používať inzulínové injekcie, aby udržiavali správnu hladinu cukru v krvi.

Je potrebné pravidelne si kontrolovať hladinu krvného cukru a užívaním inzulínu, správnou stravou a fyzickými aktivitami udržiavať cukor na normálnej úrovni.

Dôsledky neliečenej cukrovky 1. typu

Ak nie je cukrovka 1. typu dôsledne sledovaná, môžu sa vyskytnúť vážne život ohrozujúce problémy, ako:

  • Retinopatia. Tento problém s očami sa vyskytuje u 80 % dospelých, ktorí majú cukrovkou 1. typu dlhšie ako 15 rokov. Diabetická retinopatia je mimoriadne zriedkavá pred pubertou a to bez ohľadu na dĺžku trvania choroby. Významnú úlohu v prevencii diabetickej retinopatie má dostatočná kontrola krvného cukru, úprava vysokého krvného tlaku, regulovanie krvných tukov ako cholesterol a triglyceridy. Našťastie, vhodnými podmienkami sa u väčšiny ľudí predchádza možnej strate zraku.
  • Poškodenie obličiek. Nazýva sa nefropatia a vyskytuje sa asi u 20 – 30 % pacientov s cukrovkou 1.typu. Riziko poškodenia obličiek sa zvyšuje s dĺžkou ochorenia a prejavuje sa období od 15 do 25 rokov od nástupu choroby. Táto komplikácia významne zvyšuje riziko ďalšieho vážneho ochorenia – ako zlyhanie obličiek a ochorenie srdca.
  • Zhoršený krvný obeh a poškodenie nervov. Poškodenie nervov a zhoršenie prietoku krvi v cievach vedie k zníženiu citlivosti a nedostatočnému prekrveniu nôh. To spôsobuje zvýšenie rizika poranenia, zhoršuje hojenie otvorených rán a má za následok významné zvýšenie rizika amputácie. Poškodenie nervov môže tiež spôsobiť tráviace ťažkosti ako napínanie na vracanie, vracanie a hnačku.

Základom zvládania cukrovky je úprava a zmena životného štýlu. Vitamíny a minerálne látky sú u diabetikov veľmi dôležité. Preto Webber Naturals a Now Foods ponúkajú svoje produkty aj diabetikom na podporu a lepšie zvládanie cukrovky, glukózovej rovnováhy ako PGX DAILY® Riadenie hmotnosti, Alfa-lipoová-kyselina (ALA), Berberine, Diabetex Multivitamín s minerálmi, Škoricový extrakt

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu