Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Čo je Bipolárna porucha?

Bipolárna porucha je známa pod názvom manická depresívna porucha alebo manická depresia. Je to vážna duševná choroba, ktorá v prípade, že sa nelieči, môže viesť k rizikovému správaniu, k narušeniu medziľudských vzťahov a kariéry a dokonca aj k samovražedným úmyslom.

Bipolárna porucha je charakterizovaná extrémnymi zmenami nálady (pólmi) – od mánie k depresii. Medzi týmito náladovými epizódami môže človek s bipolárnou poruchou, mať normálne stavy nálady.

Liečenie bipolárnej poruchy

Spolu s liekmi, prebiehajúca psychoterapia alebo terapia „rozprávaním“ je dôležitou súčasťou liečenia bipolárnej poruchy. Počas terapie, môžete rozprávať o pocitoch, myšlienkach a správaní, ktoré spôsobujú vaše problémy. Terapia „rozprávaním“ vám pomôže porozumieť a nakoniec zvládnuť problémy, ktoré poškodzujú vašu schopnosť správne fungovať v živote.

Pomôže vám tiež v tom, aby ste pokračovali v užívaní liekov a zvládli vplyv bipolárnej poruchy na váš spoločenský a pracovný život. Pomôže vám udržiavať pozitívny pohľad na seba.

Druhy psychoterapie, ktoré sa používajú pri liečení bipolárnej poruchy

  • Behaviorálna terapia. Zameriava sa na správanie, ktoré znižuje stres.
  • Kognitívna terapia. Tento typ zahŕňa schopnosť naučiť sa identifikovať alebo upraviť modely myslenia, ktoré sprevádzajú zmeny nálad.
  • Interpersonálna terapia. Zahŕňa medziľudské vzťahy a kladie si za cieľ znížiť napätie, ktoré môže choroba spôsobiť.
  • Terapia sociálnym rytmom. Pomáha vytvoriť a udržiavať dennú rutinu.

„Mánia (manická fáza)“ sa popisuje stúpajúcim nepokojom, energickosťou, neprimeranou zhovorčivosťou, bezohľadnosťou, silou, euforickou periódou. Môže sa vyskytnúť nadmerné míňanie peňazí, impulzívny, riskantný sex. Potom, v určitom okamihu táto extrémne pozitívna nálada prejde do niečoho tmavého – podráždenosti, zmätenosti, hnevu a pocitu uviaznutia v pasci.

„Depresia (depresívna fáza)“ znamená opačnú náladu – smútok, plač, pocity bezcennosti, strata energie, strata potešenia, problémy so spánkom.

Bipolárna porucha je komplexné ochorenie, ktoré je potrebné diagnostikovať, pričom vzostupy a pády nálad sú individuálne a rozdielne pre jednotlivé osoby. Pri niektorých ľuďoch, stavy mánie a depresie môžu trvať aj niekoľko týždňov alebo mesiacov (a zriedka dokonca rokov). Pre iných ľudí majú bipolárne poruchy formu častých a dramatických náladových epizód.

„Je tu celé spektrum príznakov a zmien nálady, ktoré sú zahrnuté v bipolárnej poruche,“ hovorí M. Aronson, lekár, klinický psychiater a konzultant. „Nemusí ísť vždy o dramatické zmeny nálad. V skutočnosti, niektorí ľudia sa zdajú byť v pohode. Manické obdobie môže byť veľmi, veľmi produktívne. Myslia si, že veci idú skvele.“

Nebezpečenstvo prichádza, hovorí, keď mánia prerastie do horšieho. „Zmena môže byť veľmi dramatická, s katastrofickými výsledkami. Ľudia sa stávajú bezohľadní, míňajú veľa peňazí, môžu byť sexuálne promiskuitní, sexuálne rizikoví.“

Depresívna fáza môže byť rovnako nebezpečná: osoba často myslí na samovraždu. Ak vy alebo niekto, koho poznáte, myslí na smrť alebo samovraždu, kontaktujte ihneď odborného lekára.

Bipolárna porucha je rovnako ťažká pre rodinu ako pre postihnutého. Pre rodinu postihnutého je najťažšie akceptovať duševné ochorenie, hovorí Aronson. „Rodiny oveľa ľahšie akceptujú schizofréniu, ktorú chápu ako ochorenie. Ale keď je človek občas veľmi produktívny, a následne sa správa neprimerane a iracionálne, narobí to v rodine úplnú spúšť. Zdá sa, že zlé správanie prijmú skôr, ako by sa mali vyrovnať s týmto.

Ak vám to niečo pripomína – buď vás alebo vášho blízkeho – prvý krok je navštíviť psychiatra. Či už ide o bipolárnu poruchu alebo iný problém, ktorý súvisí s náladou, existuje dostupná účinná liečba. Najdôležitejšie je, aby ste si uvedomili problém a vyhľadali pomoc.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu