Možno ste ešte nepočuli o dong quai, ale táto tradičná bylina je tu už dosť dlho. V tradičnej čínskej medicíne sa používa už tisíce rokov. Vďaka svojim silným liečivým vlastnostiam sa táto bylinka môže pochváliť dlhým zoznamom zdravotných výhod, od zlepšenia zdravia kostí až po zmiernenie príznakov menopauzy. Štúdie ukazujú, že môže tiež znížiť depresiu, znížiť hladinu cukru v krvi, zmierniť zápal a zlepšiť zdravie vášho srdca.
Angelica sinensis, tiež známa ako dong quai alebo ženský ženšen, je druh byliny patriacej do čeľade rastlín Apiaceae. Dong quai sa darí pri nižších teplotách a zvyčajne sa vyskytuje v horských oblastiach Číny, Japonska a Kórey. Dnes sa najčastejšie používa na pomoc pri vyrovnávaní hormónov a pri zmierňovaní príznakov menopauzy. Mnohé z zdraviu prospešných vlastností tejto bylinky angeliky pochádzajú z prítomnosti kumarínu, prirodzene sa vyskytujúcej zlúčeniny. Obsahuje tiež ďalšie prospešné rastlinné zlúčeniny, ako je kyselina ferulová a fytosteroly.
Moderná veda potvrdila, že dong quai má priaznivý účinok na zápaly, ako aj na zmiernenie bolesti a na uvoľnenie svalov. Koreň dong-quai sa v mnohých kruhoch nazýva ženšen pre ženy, pretože sa používa na zmiernenie symptómov niektorých gynekologických porúch. Napríklad je užitočný u niektorých žien pri kŕčoch a bolestivej menštruácii. Ukázalo sa tiež, že pomáha znižovať príznaky PMS.
Tento koreň neobsahuje steroidy ani molekuly hormónov, ale obsahuje kumarín. Táto zložka je známa svojou schopnosťou predchádzať vzniku krvných zrazenín. Tiež sa verí, že kumarín má protizápalové a antispazmodické účinky na ženský reprodukčný systém.
Don quai má tiež kyselinu ferulovú, ktorá mierne zmierňuje bolesť a uvoľňuje. Táto bylina sa často používa na pomoc pri kŕčoch a svalových kŕčoch v maternici. Tiež sa považuje za všeobecný svalový relaxant. Keďže maternica je v prvom rade tvorená svalom, dong quai ju stimuluje a maternica sa môže ľahšie sťahovať.
Táto silná bylina má schopnosť regulovať hladiny estrogénu - či už sú prehnane vysoké alebo príliš nízke. Okrem toho pomáha posilňovať maternicu, zlepšuje tonus maternice a reguluje menštruačný cyklus (1). Ženský ženšen je tiež krvným tonikom v tradičnej čínskej medicíne, ktorý sa používa na zlepšenie počtu červených krviniek, ktoré pomáhajú po menštruácii. Tiež zvyšuje prietok krvi do reprodukčného systému, znižuje preťaženie a nadmernú bolesť. Tradične sa používa v situáciách stagnácie, ako je PCOS, endometrióza, cysty na vaječníkoch a myómy maternice.
Ženy, ktoré pociťujú kŕče v bruchu v dôsledku menštruácie, môžu považovať dong quai za upokojujúci. Ukázalo sa, že ligustilid, zložka dong quai, podporuje nešpecifickú antispazmickú aktivitu, najmä pre svaly maternice. Dong quai môže tiež pomôcť regulovať váš menštruačný cyklus. Štúdia z roku 2004 ukázala, že 39 percent žien, ktoré užívali koncentrovanú dávku dong quai dvakrát denne, hlásilo zlepšenie bolesti brucha (tak, že nepotrebovali lieky proti bolesti) a normalizáciu menštruačného cyklu.
Dong quai má priaznivé účinky na prejavy predmenštruačného syndrómu a menopauzy. Kŕče, zmeny nálady a celkové nepohodlie menštruácie sú zmiernené antispazmodickými vlastnosťami dong quai. Pomáha tiež doplniť krv po menštruácii, aby ste sa ďalšie dni necítili slabá alebo unavená (2).
Menopauza je prirodzený pokles množstva hormónov produkovaných vaječníkmi, keď ženy starnú. Pre ženy vo veku medzi 40 a 50 rokov je typické, že zažijú menopauzu. Vedľajšie účinky menopauzy môžu zahŕňať návaly tepla, nočné potenie, vypadávanie vlasov, zmeny nálady a zvýšené riziko osteoporózy. Dong quai má dlhú históriu ako prírodná alternatíva, ktorá pomáha zmierniť príznaky menopauzy.
Podľa jednej talianskej štúdie môže mať dong quai estrogénny účinok a môže pomôcť regulovať hladiny hormónov a zmierniť príznaky menopauzy bez použitia syntetických chemikálií (3, 4). Výskum ukazuje, že dong quai má estrogénny účinok a môže pomôcť pri menštruačných problémoch, ako sú kŕče, nepravidelné alebo oneskorené toky a predmenštruačný syndróm. Podporuje tiež hormonálnu rovnováhu a zlepšuje krvný obeh (3).
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2811999/
2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0021967305001949
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16691630
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14664413