Menopauza, niekedy nazývaná „zmena života“, nastáva, keď žena prestane mať mesačnú menštruáciu. Zvyčajne sa diagnostikuje, keď ste prešli rok bez menštruačného cyklu. Po menopauze už nebudete môcť otehotnieť.
Priemerný vek menopauzy v Spojených štátoch je podľa Mayo Clinic 51 rokov (1). Ale menopauza sa môže vyskytnúť aj u žien vo veku 40 až 50 rokov.
Neexistuje žiadny jednoduchý test, ktorý by vám mohol povedať, kedy dosiahnete menopauzu, no vedci pracujú na jeho vytvorení.
Preskúmanie rodinnej histórie môže byť tým najpresnejším spôsobom, ako vám pomôcť predpovedať, kedy by ste mohli zaznamenať zmenu. Menopauzu pravdepodobne (2) dosiahnete v rovnakom veku ako vaša matka a, ak nejaké máte, sestry.
Predtým, ako zažijete menopauzu, prejdete prechodným obdobím známym ako perimenopauza. Táto fáza môže trvať mesiace alebo roky a zvyčajne začína, keď ste medzi stredným a neskorším 40. rokom života (3). V priemere, väčšina žien zažíva perimenopauzu asi štyri roky (3), kým sa ich menštruácia úplne zastaví.
Počas perimenopauzy sa hladiny hormónov menia. Pravdepodobne budete mať nepravidelnú menštruáciu spolu s rôznymi ďalšími príznakmi. Vaša menštruácia môže byť dlhšia alebo kratšia ako zvyčajne, alebo môže byť silnejšia alebo slabšia ako zvyčajne. Okrem toho môžete preskočiť mesiac alebo dva medzi cyklami.
Perimenopauza môže tiež spôsobiť nasledujúce príznaky:
Príznaky sa líšia od ženy k žene. Niektoré nepotrebujú žiadnu liečbu na zmiernenie alebo zvládnutie svojich príznakov, zatiaľ čo iné, ktoré majú závažnejšie príznaky, potrebujú liečbu.
Menopauza, ktorá nastane pred dosiahnutím veku 40 rokov, sa nazýva predčasná menopauza. Ak máte menopauzu vo veku 40 až 45 rokov, hovorí sa, že máte skorú menopauzu. Asi 5 percent (4) žien prechádza predčasnou menopauzou prirodzene.
Nasledujúce môže zvýšiť pravdepodobnosť, že zažijete skorú menopauzu:
Ak si myslíte, že by ste mohli pociťovať príznaky skorej menopauzy, poraďte sa so svojím lekárom. Môže vykonať rôzne testy, aby zistil, či ste vstúpili do menopauzy.
Schválený test s názvom PicoAMH Elisa test meria množstvo anti-Müllerian Hormone (AMH) v krvi. Tento test pomáha určiť, či čoskoro vstúpite do menopauzy alebo či už ju máte.
Zažívanie skorej menopauzy je spojené (5) s kratšou očakávanou dĺžkou života.
Štúdie (5) tiež zistili, že skorá menopauza môže zvýšiť riziko vzniku určitých zdravotných problémov, ako napríklad:
Ale skorší začiatok menopauzy môže mať aj určité výhody. Skorá menopauza môže znížiť vaše riziko (5) rakoviny prsníka, endometrie a vaječníkov.
Štúdie ukázali, že ženy, ktoré prejdú menopauzou po 55. roku života, majú o 30 percent (6) vyššie riziko vzniku rakoviny prsníka ako tie, ktoré zažili zmenu pred dosiahnutím veku 45 rokov. Odborníci sa domnievajú, že toto zvýšené riziko je spôsobené tým, že ženy, ktoré prejdú menopauzou neskôr, sú vystavené väčšiemu množstvu estrogénu v ich živote.
Neexistuje žiadny istý spôsob, ako oddialiť menopauzu, ale niektoré zmeny životného štýlu môžu zohrať úlohu.
Prestať fajčiť môže pomôcť (3) oddialiť nástup skorej menopauzy.
Výskum ukázal, že vaša strava môže ovplyvniť aj vek menopauzy.
Štúdia z roku 2018 (7) zistila, že konzumácia vysokého množstva mastných rýb, čerstvých strukovín, vitamínu B-6 a zinku dokáže oddialiť prirodzenú menopauzu. Konzumovať veľa rafinovaných cestovín a ryže však súviselo so skoršou menopauzou.
Ďalšia štúdia z roku 2017 (8) zistila, že konzumácia vysokého množstva vitamínu D a vápnika môže súvisieť s nižším rizikom skorej menopauzy.
Pokračujte v pravidelných návštevách svojho lekára počas perimenopauzy a menopauzy. Môže vám pomôcť zmierniť akékoľvek obavy, ktoré by ste mohli mať v súvislosti s touto kľúčovou zmenou vo vašom živote.
Otázky, ktoré by ste sa mali opýtať svojho lekára, môžu zahŕňať:
Je dôležité, aby ste ihneď navštívili svojho lekára, ak máte akékoľvek vaginálne krvácanie po menopauze. Môže to byť príznakom vážneho zdravotného problému.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Prečítajte si viac
Referencie:
1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/symptoms-causes/syc-20353397
2. https://www.menopause.org/for-women/menopauseflashes/menopause-symptoms-and-treatments/are-we-there-yet-navigate-now-with-our-guided-menopause-tour
3. https://www.womenshealth.gov/menopause/menopause-basics
4. https://www.womenshealth.gov/menopause/early-or-premature-menopause
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3285482/
6. https://ww5.komen.org/BreastCancer/MenopauseatAge55orOlder.html
7. http://jech.bmj.com/content/early/2018/04/10/jech-2017-209887
8. https://academic.oup.com/ajcn/article-abstract/105/6/1493/4633994?redirectedFrom=fulltext