Poruchy spánku, ako je nespavosť a nadmerná denná ospalosť, sú bežné u ľudí s demenciou. Symptómy sa môžu zhoršovať s progresiou demencie.
Keď máte vy alebo váš blízky demenciu, môžete si všimnúť, že spánok je náročnejší, ako býval. Nie je to vaša predstavivosť. Je to bežný vedľajší účinok stavu.
Ľudia s demenciou však môžu podniknúť kroky na zlepšenie spánku a viac odpočinku, ktorý potrebujú. Viac odpočinku sa môže premietnuť do menšieho počtu nehôd, pádov a celkovo do lepšej nálady.
Tu je dôvod, prečo demencia ovplyvňuje spánok a čo s tým môžete urobiť.
Kvalita spánku často klesá u ľudí vo veku 55 rokov a starších (1) a demencia to môže zhoršiť.
Demencia mení spôsob, akým váš mozog funguje a spôsob, akým reguluje spánok. Väčšina dospelých potrebuje spať 7 až 8 hodín (2) každú noc, ale demencia môže sťažiť dosiahnutie tohto množstva. Alebo môžete spať príliš veľa v nesprávny čas.
Demencia zasahuje do vašich telesných hodín, ktoré regulujú váš spánok na základe množstva prítomného prirodzeného svetla a vašich bežných denných aktivít. Demencia tiež spôsobuje, že ste menej citliví na spánkový tlak (1), potrebu spať potom, čo ste sa zobudili.
Vaše telesné hodiny a spánkový tlak zvyčajne spolupracujú, aby vám pomohli dosiahnuť dobrý a pravidelný spánok. Ale pri demencii tieto funkcie nefungujú správne a vyskytujú sa problémy so spánkom.
Ako demencia ovplyvňuje váš spánok, môže závisieť od typu demencie, ktorú máte. Niektoré z bežných typov demencie spojené s poruchami spánku zahŕňajú (3):
Podľa prehľadu z roku 2023 (5) boli poruchy spánku najčastejšie u ľudí s LBD, pričom približne polovicu z nich ich postihli . Na rozdiel od toho asi jedna tretina ľudí s FTD alebo vaskulárnou demenciou a jedna štvrtina ľudí s Alzheimerovou chorobou hlásila poruchy spánku.
Výskum spája vyššie uvedené demencie s niekoľkými poruchami spánku, vrátane:
Preskúmajme niektoré z nich podrobnejšie.
Ospalosť počas dňa je bežná u starších dospelých, najmä u tých, ktorí majú určité typy demencie.
Štúdia z roku 2019 (6) zistila, že ľudia s LBD mali viac ako dvakrát vyššiu pravdepodobnosť dennej ospalosti ako ľudia s Alzheimerovou chorobou alebo FTD.
Nadmerná denná ospalosť je často spôsobená zlým nočným spánkom. Okrem toho môže denná ospalosť spôsobiť, že ľudia s týmito stavmi si počas dňa viac zdriemnu, čo ešte viac sťaží spánok v noci.
Odporúčania odborníkov na zvládanie dennej ospalosti zahŕňajú (3):
Ľudia s demenciou často pociťujú nespavosť, bežnú poruchu spánku, ktorá sťažuje zaspávanie, zotrvanie v spánku alebo oboje. Nespavosť môže spôsobiť úzkosť, podráždenosť, depresiu alebo nedostatok energie. Môže to tiež sťažiť koncentráciu.
Príčiny nespavosti u ľudí s demenciou zahŕňajú (7):
Lekári sa môžu pokúsiť nájsť a liečiť základnú príčinu nespavosti. Môžu tiež odporučiť (3):
Vedci odhadujú, že 70 % až 80 % (8) ľudí s demenciou má spánkové apnoe, čo je stav, pri ktorom sa vaše dýchanie zastavuje a začína počas spánku. Zdá sa, že spánkové apnoe sa zhoršuje aj s progresiou demencie. Môže tiež prispieť k nespavosti a dennej ospalosti.
Zvládnutie spánkového apnoe zvyčajne zahŕňa použitie prístroja na kontinuálny pozitívny tlak v dýchacích cestách (CPAP). Okrem zlepšenia nálady a spánku môže CPAP podľa výskumu z roku 2023 (9) zlepšiť aj kogníciu u ľudí s demenciou.
REM je fáza spánku, v ktorej sa zvyčajne vyskytuje snívanie. Dostatok REM spánku je kľúčom k tomu, aby ste sa cítili dobre oddýchnutí. Pri poruche správania pri REM spánku (RBD) sa vaše svaly neuvoľňujú tak, ako by mali, a môžete vykonávať rôzne pohyby zo svojich snov, vrátane mávania, udierania alebo kopania.
RBD je zriedkavé, postihuje asi 1 % (10) ľudí. Ale je to oveľa bežnejšie (11) u ľudí s demenciou, najmä LBD.
Okrem užívania melatonín môže byť užitočné aj "stráženie miestnosti", v ktorej spíte. Odborníci tiež odporúčajú vyhýbať sa antidepresívam, kofeínu a čokoláde. Lekár môže tiež predpísať klonazepam (Klonopin).
Západ slnka alebo „syndróm západu slnka“ je názov pre skupinu symptómov, ktoré postihujú niektorých ľudí s demenciou neskoro popoludní a do noci. Výskumníci nevedia, čo to spôsobuje, ale pravdepodobne to súvisí so zmenami v mozgu súvisiacimi s demenciou.
Sundownerov syndróm môže spôsobiť, že sa hneváte, kričíte, robíte alebo hovoríte nevhodné veci alebo zažívate nepokoj, zvyčajne večer alebo neskôr.
Príznaky západu slnka zahŕňajú (12):
Najlepší spôsob, ako zvládnuť západ slnka, je nájsť a liečiť základnú príčinu, praktizovať dobré spánkové návyky a plánovať ich. Odborníci, ako napríklad Národný inštitút pre starnutie (13) a Alzheimerova asociácia (12), navrhujú nasledovné:
Zlý spánok môže mať príčinnú súvislosť s demenciou.
Štúdia z roku 2023 (14) zistila, že dospelí starší ako 65 rokov s nespavosťou mali o 51 % vyššie riziko vzniku demencie. Autori štúdie citovali niekoľko predchádzajúcich štúdií, ktoré tiež našli súvislosť medzi nekvalitným spánkom a rizikom rozvoja demencie.
Napríklad štúdia z roku 2017 (15) zistila súvislosť medzi poruchami spánku a hromadením beta-amyloidných plakov u mladých dospelých. Takéto nahromadenie je bežné v mozgoch ľudí s Alzheimerovou chorobou.
Práve teraz neexistuje žiadny liek na demenciu a problémy so spánkom, ktoré spôsobuje. Špecifické príznaky spánku a ich závažnosť môžu závisieť od typu demencie. Napríklad nadmerná denná ospalosť je bežnejšia najmä u ľudí s demenciou s Lewyho telieskami.
Môžete podniknúť kroky na zlepšenie kvality spánku a uľahčenie zaspávania. Liečba základnej príčiny je najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, po ktorej nasledujú zmeny životného štýlu, ktoré podporujú dobré spánkové návyky.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie
1. https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/symptoms-and-diagnosis/sleep
2. https://medlineplus.gov/healthysleep.html
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5910033/
4. https://www.cdc.gov/aging/dementia/index.html
5. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1568163722002240
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6709580/
7. https://www.alzheimers.org.uk/sites/default/files/2021-03/534LP%20Understanding%20sleep%20problems.pdf
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5910033/#:~:text=An%20estimated%2070%20to%2080%25%20of%20people%20with%20dementia%20may%20have%20sleep%20apnea
9. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S138994572201245X
10. https://academic.oup.com/sleep/article/41/2/zsx197/4690595
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK534239/
12. https://www.alz.org/help-support/caregiving/stages-behaviors/sleep-issues-sundowning
13. https://www.nia.nih.gov/health/alzheimers-changes-behavior-and-communication/tips-coping-sundowning
14. https://www.ajpmonline.org/article/S0749-3797(23)00009-0/fulltext
15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28304302/