Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Aké výhody má Omega-3 s vitamínom D3

Omega-3 a vitamín D sú dôležité živiny, od ktorých závisí naše optimálne fungovanie tela. Omega-3 mastné kyseliny sú polynenasýtené tuky zodpovedné za väčšinu rybích olejov pre mozog a duševné zdravie. Omega-3 mastné kyseliny sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyrobiť. Vitamín D sa v skutočnosti najlepšie vstrebáva, ak sa užíva s jedlom obsahujúcim tuky alebo oleje, takže rybí olej s tým môže iba pomôcť.

Vedci tvrdia, že vitamín D a omega-3 môžu spolupracovať na zlepšení kognitívnych funkcií a sociálneho správania, čo má osobitný význam pre boj s ADHD, schizofréniou a bipolárnou poruchou.


Určite ste už počuli chválu na vitamín D a jeho výhody pre vašu pokožku, energiu a pevnosť kostí. Vedeli ste však, že tento vitamín môže byť prospešný najmä pre ľudí s kongestívnym zlyhaním srdca? Ak máte zlyhanie srdca, je pravdepodobnejšie, že budete mať nedostatok  Vitamín D. Zvýšenie príjmu vitamínu môže zvýšiť zdravie vášho srdca a zlepšiť kvalitu života.

Telo absorbuje vitamín D inak ako iné vitamíny a odborníci tvrdia, že tento vitamín môže pomôcť vášmu srdcu, svalom a mysli.

Rybí olej primárne obsahuje dva druhy omega-3 mastných kyselín - kyselinu eikosapentaénovú (EPA) a kyselinu dokosahexaénovú (DHA), ktoré sú dobre známe pre svoje zdravie pre srdce a pre pokožku. Tieto dve mastné kyseliny sú súčasťou bunkových membrán a majú silné protizápalové funkcie v tele. Sú tiež dobre známe pre svoje rozhodujúce úlohy v ľudskom vývoji a zdraví srdca (1).

Pretože väčšina ľudí nekonzumuje odporúčané množstvo rýb, mnoho ľudí nedosahuje dostatok EPA a DHA vo svojej strave (2).

Rybí olej má však neskutočný vplyv aj na mozog, najmä pokiaľ ide o miernu stratu pamäti a depresie. Ryby sa už dlho považujú za „potravu pre mozog“, najmä preto, že DHA tvorí 40% fosfolipidových mastných kyselín v mozgových membránach.

Vitamín D3

Vitamín D poskytuje širokú škálu výhod vrátane budovania zdravých kostí, regulácie metabolizmu cukrov a udržiavania zdravého mozgu a nervového systému. Vitamín D poskytuje veľa zdravotných výhod vrátane pomoci v boji proti zápalom a srdcovým chorobám.

Avšak v dnešnej dobe má len veľmi málo z nás dostatočnú hladinu vitamínu D v tele. Keď nášmu telu bude chýbať vitamín D, môžeme byť náchylnejší na rôzne choroby vrátane nachladnutia, chrípky, astmy, cukrovky a chronických bolestí. Vďaka dostatku vitamínu D sú vaše imunitné bunky lepšie schopné rozpoznať útočníka a reagovať na infekciu.

Ďalšie štúdie zistili, že vitamín D môže mať užitočný účinok u pacientov s klinickou depresiou zlepšením ich nálady a potlačením negatívnych príznakov (3).

Ako vitamín D zlepšuje zdravie srdca

Zvýšenie príjmu vitamínu D by sa mohlo ukázať ako prospešné pre ľudí s kongestívnym zlyhaním srdca z niekoľkých spôsobov. Štúdia zverejnená v časopise Journal of the American College of Cardiology (4) z roku 2016 zistila, že doplnky vitamínu D užívané ľuďmi s chronickým srdcovým zlyhaním súviseli so zlepšenou funkciou srdca.

Výskum ukazuje (5), že chronické srdcové zlyhanie je často spojené s nedostatkom vitamínu D a veľmi nízke hladiny sú spojené s negatívnejšími zdravotnými výsledkami.

Znižuje depresiu

Výskum ukázal, že vitamín D môže hrať dôležitú úlohu pri regulácii nálady a potlačovaní depresie. V jednej štúdii (6) vedci zistili, že ľudia s depresiou, ktorí dostávali doplnky vitamínu D, zaznamenali zlepšenie ich príznakov. V inej štúdii (7) ľudí s fibromyalgiou vedci zistili, že nedostatok vitamínu D bol častejší u tých, ktorí tiež zažívali úzkosť a depresiu.

Vitamín D hrá rolu v mentálnych aj kognitívnych mozgových funkciách. Výskum ukázal, že vitamín D hrá dôležitú úlohu pri regulácii nálady a odvracaní depresie. Nedostatok vitamínu D je spojený so zvýšeným rizikom depresie. Navyše ľudia so sezónnou afektívnou poruchou nemusia produkovať dostatok vitamínu D, čo by mohlo vysvetliť ich príznaky. Nízke hladiny vitamínu D súviseli so sezónnou afektívnou poruchou (SAD) a depresiou.

Omega 3 mastné kyseliny

Mastné kyseliny sú dôležité živiny rozhodujúce pre normálnu produkciu a fungovanie buniek, svalov, nervov a orgánov. Omega-3 tuky sa nachádzajú v mnohých bunkách vášho tela, najmä však v bunkách vášho mozgu a očí. Hrajú dôležitú úlohu pri napomáhaní správnej činnosti vašich krvných ciev, srdca, imunitného systému a pľúc. Mastné kyseliny sú tiež potrebné na výrobu zlúčenín podobných hormónom, ktoré pomáhajú regulovať krvný tlak, srdcovú frekvenciu a zrážanie krvi.

Ako pôsobí omega-3 na mozog

Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA sú rozhodujúce pre normálnu funkciu a vývoj mozgu počas všetkých životných etáp. Štúdie ukazujú, že omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA sú obsiahnuté v životne dôležitých procesoch v tele, ako sú stavebné prvky v kardiovaskulárnom systéme, čo znamená, že majú pozitívny vplyv na ľudské srdce.

DHA mastná kyselina je navyše jedinečná v tom, že je najdôležitejšou omega-3 mastnou kyselinou pre mozog a zrak. Tieto mastné kyseliny sú tiež nevyhnutné pre udržanie normálnej funkcie mozgu po celý život. Sú hojne zastúpené v bunkových membránach mozgových buniek, zachovávajú zdravie bunkových membrán a uľahčujú komunikáciu medzi mozgovými bunkami (8).

U starších dospelých sú nižšie hladiny DHA v krvi spojené s menšou veľkosťou mozgu, čo je známkou zrýchleného starnutia mozgu (9).

Je zrejmé, že je dôležité ubezpečiť sa, že máte dostatok omega-3 mastných kyselín, aby ste sa vyhli niektorým z týchto škodlivých účinkov na funkciu a vývoj mozgu.

Rybí olej môže prospieť miernej strate pamäti

Omega-3 mastné kyseliny nachádzajúce sa v rybom oleji hrajú dôležitú úlohu vo fungovaní a vývoji mozgu. Rybí olej môže zlepšiť mozgové funkcie u ľudí s miernejšími typmi mozgových stavov, ako je mierna kognitívna porucha (MCI) alebo vekom podmienený kognitívny pokles (10, 11).

Tieto typy stavov nie sú také závažné ako Alzheimerova choroba, ale stále vedú k strate pamäti a niekedy k iným typom zhoršenej funkcie mozgu.

Nedostatok omega-3 polynenasýtených mastných kyselín tiež koreluje s nižšou neurotransmisiou dopamínu. Dopamín je excitačný neurotransmiter, ktorý sa výrazne podieľa na regulácii nálady, ale je tiež nevyhnutnou súčasťou zdravých kognitívnych funkcií, ako je napríklad pracovná pamäť (12).

Znižuje triglyceridy

Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny pôsobia tak, že znižujú produkciu triglyceridov v tele. Vysoká hladina triglyceridov môže viesť k ochoreniu koronárnych artérií, srdcovým chorobám a mŕtvici. Omega-3 polynenasýtené mastné kyseliny používané spolu s diétou a cvičením pomáhajú znižovať hladinu triglyceridov v krvi.

Pomáha zlepšovať náladu

Okrem dopamínu pomáhajú DHA a EPA aj neurotransmiterom serotonínu zvyšujúcim náladu, ktorý pomáha prekonať depresívne príznaky (13) Táto duálna modulácia neurotransmiterov je obdobou obrany pred demenciou - kľúčom je prevencia. Vyšší obvyklý príjem DHA aj EPA naznačuje zníženie rizika vzniku depresívnych symptómov.


Omega-3 trojitá sila s vitamínom D3 Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

Inými slovami, doplnenie rybieho oleja bolo účinné pri normalizácii stresových reakcií (14) a zoslabení adrenalínových reakcií (15). Aj keď zahodíte svoje starosti, máte príležitosť zmeniť svoju reakciu na ne; DHA dokázala znížiť agresívne reakcie na stresové podnety, ktoré vám môžu pomôcť dlhodobo zvládať stres.

Okrem kognitívneho zvýšenia DHA (16), budete mať ďalšie výhody v napriklad posilňovaní kostí, ak ich skombinujete s vitamínom D3 (17).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22332096
2. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24694001
3. Stewart Leavitt. Vitamin D – A Neglected “Analgesic” for Chronic Musculoskeletal Pain. Pain Treatment Topics. 2008
4. https://www.cardiosmart.org/News-and-Events/2017/06/Study-Questions-the-Use-of-Vitamin-D-Supplements-in-Heart-Failure-Patients
5. http://www.acc.org/latest-in-cardiology/articles/2016/03/23/18/25/mon-2pm-vindicate-vitamin-d-supplementation-improves-cardiac-function-in-patients-with-chronic-hf-acc-2016
6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-2796.2008.02008.x/abstract
7. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs10067-006-0348-5
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4404917/
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3286229/
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22305186
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18573585
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23056476
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27766299
14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21569357
15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11237197
16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20181791
17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17145139

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu