Sú rôzne rizikové faktory, ktoré vedú k poškodeniu platničiek.
Kosti, ktoré tvoria chrbticu, sú odpružené okrúhlymi plochými diskami - platničkami. Ak sú tieto platničky poškodené po úraze, bežným opotrebovaním alebo chorobou, môžu sa abnormálne vyklenúť, prípadne poškodiť, čo sa nazýva hernia alebo výhrez.
Zmeny na medzistavcových platničkách prichádzajú s vekom, stráca sa z nich tekutina, sú menej pružné a ľahšie sa poškodia. Poranenia a dlhodobé nadmerné zaťaženie alebo jednorazový silný tlak, môžu urýchliť vznik drobných trhliniek vo vonkajšej ochrannej vrstve.
Nadmerný tlak na oslabenú platničku môže spôsobiť, že gélovitá látka z jadra disku tlačí na vonkajšiu vrstvu, čo spôsobí vyklenutie až poškodenie platničky v oblasti, kde koreňový nerv vychádza z miechového kanála. Poškodená platnička môže prekážať činnosti nervov, čo vyvoláva slabosť, tŕpnutie alebo bolesť v horných a dolných končatinách.
Vo väčšine prípadov je možné príznaky poškodenia platničiek liečiť neinváznou terapiou a v priebehu času vymiznú. V niekoľkých prípadoch je ale nutný operačný zákrok.
Existujú faktory, ktoré nemôžete zmeniť. Ak ale o nich viete, dokážete sa na ich pôsobenie pripraviť. Sú to:
Niektoré rizikové faktory sa dajú ovplyvniť zmenou životného štýlu alebo neinváznou lokálnou terapiou. Ak urobíte opatrenia na obmedzenie rizík vyplývajúcich z týchto faktorov, môžete znížiť celkové riziko, ktoré vedie k poškodeniu platničiek. Rizikové faktory, ktoré môžete ovplyvniť, sú:
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.