Ankylozujúca spondylitída je typom artritídy, ktorá pôsobí na chrbticu. Prejavuje sa bolesťami a stuhnutosťou chrbtice od krku smerom nadol k bedrovej časti. Jednotlivé stavce chrbtice sa môžu zrásť alebo spojiť dohromady, výsledkom čoho je stuhnutosť chrbtice. Tieto zmeny môžu byť mierne alebo až závažné a môžu sa prejaviť zhrbeným postojom. Včasná diagnóza a liečba pomáha dostať pod kontrolu bolesť a stuhnutosť a môže tiež zredukovať alebo predísť výrazným deformáciám.
Ankylozujúcou spondylitídou trpí približne 0,1% až 0,5 % dospelej populácie. Hoci sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, najčastejšie postihuje dospievajúcich chlapcov a mužov vo veku do 30 rokov. U žien je zriedkavejšie a ak sa vyskytne, má miernejší priebeh.
Ankylozujúca spodylitída je systémové ochorenie, čo znamená, že príznaky sa nemusia prejaviť iba na kĺboch. Ľudia s touto chorobou môžu mať horúčku, môžu sa cítiť unavení a trpieť nechutenstvom. U niektorých ľudí so spondylitídou sa môže vyskytnúť začervenanie a bolesť v očiach (zápal spojiviek). V zriedkavých prípadoch sa môže objaviť problém so srdcom a pľúcami.
Aj keď príčina ankylozujúcej spodylitídy nie je známa, boli zistené významné genetické a rodinné súvislosti. Väčšinou, ale nie vždy, ľudia so spondylitídou sú nosičmi génu označeného HLA-B27. Hoci ľudia s tým génom majú vyššiu pravdepodobnosť, že ochorejú spondylitídou, bolo zistených viac ako 10 % ľudí, u ktorých sa neobjavili žiadne príznaky.
Diagnóza ankylozujúcej spondylitídy je založená na niekoľkých faktoroch, vrátane:
Aj keď nie sú lieky na ankylozujúcu spondylitídu, sú však liečebné postupy na zmiernenie problémov a zlepšenie funkcií. Tieto prostriedky sa zameriavajú na bolesť a stuhnututosť, hlavne správne držanie tela, predchádzanie deformáciám a zachovanie si schopnosti vykonávať bežné denné aktivity. Pri vhodnej liečbe, ľudia s ankylozujúcou spondylitídou môžu viesť takmer normálny život. Za ideálnych okolností sa odporúča tímová liečba. Členmi liečebného tímu sú pacient, lekár, fyzioterapeut a ergoterapeut. Je to vhodné najmä pre pacientov s vážnymi deformáciami, po osteotómii a so zrastami.
Fyzioterapia a ergoterapia. Včasný zásah fyzioterapeuta a ergoterapeuta je dôležitý pre zachovanie funkčnosti a minimalizáciu deformácií.
Cvičenie. Každodenné cvičenie pomáha znižovať stuhnutosť, posilňuje svaly okolo kĺbov, pomáha predchádzať alebo minimalizovať riziko postihnutia. Nácvik hlbokého dýchania môže pomôcť udržať flexibilitu hrudného koša. Ideálna forma cvičenia pre ľudí s ankylozujúcou spondylitídou je plávanie.
Nasadenie liekov Niektoré lieky poskytujú úľavu od bolesti a stuhnutosti a umožňujú pacientovi cvičiť s minimálnymi nepríjemnými a bolestivými pocitmi. Najčastejšie sa na liečenie ankylozujúcej spondylitídy používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAIDs) napr. ibuprofen, naproxen a aspirin. Pri stredne ťažkých a ťažkých prípadoch sa môžu pridať aj ďalšie liečivá. Chorobu modifikujúce antireumatoidné lieky, ako metotrexát, sa používajú vtedy, keď NSAIDs samotné nedokážu potlačiť zápal, stuhnutosť a bolesť.
Okrem toho, relatívne nové lieky tzv biologické - Enbrel (etanercept), Humira (adalimumab), Remicade (infliximab), a Simponi (golimumab) - boli schválené FDA pre liečbu ankylozujúcej spondylitídy. Na chronické bolesti chrbta bolo schválené tiež antidepresívum Cymbalta. V niektorých prípadoch môžu pomôcť aj injekcie aplikované do kĺbu alebo šľachy.
Operácia. Výmena – umelá náhrada bedrového kĺbu alebo kolenného kĺbu je vhodným riešením u niektorých pacientov s pokročilým štádiom ochorenia.
Okrem toho je dôležité, aby ľudia s ankylozujúcou spondylitídou nefajčili ani nežuvali tabak, pretože to zhoršuje ich stav. Samozrejme platia aj všetky ostatné dôvody, pre ktoré je fajčenie nezdravé a škodlivé.
Ľuďom s ankylozujúcou spodylitídou sa odporúča spať na pevnom a rovnom matraci. Nevhodné je používanie vankúšov pod hlavu, pretože to podporuje zrasty krčných stavcov. Podobne sa neodporúča vykladanie nôh na vankúš, pretože to nepriaznivo pôsobí na bedrové a kolenné kĺby. Stoličky, stoly a ďalšie pracovné povrchy si voľte tak, aby vás chránili pred ohýbaním a zosúvaním. Vhodnejšie sú kreslá ako stoličky bez operadiel.
Vzhľadom k tomu, že ľudia s ankylozujúcou spondylitídou sa môžu v dôsledku stuhnutosti ich krkov a chrbtov ľahko zraniť, mali by venovať zvýšenú pozornosť tomu, aby sa vyvarovali náhlym nárazom, napríklad skákaniu alebo pádu.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.