Kvercetín je bioflavonoid s mnohými zdravotnými výhodami vrátane antioxidačných, protizápalových a imunitne podporných vlastností (1). Kvercetín funguje na antioxidačnej úrovni, aby znižoval poškodenie a podráždenie spôsobené voľnými radikálmi a zároveň potláčal vašu histamínovú odpoveď, reakciu tela na alergény. Kvercetín je prírodné antihistaminikum, a môže byť obzvlášť užitočný pri zmierňovaní sennej nádchy a iných alergických reakcií.
Väčšina výskumov kvercetínu sa zameriava na doplnky posilňujúce imunitu. Kvercetín poskytuje ochranu imunitnému systému, keď je imunitný systém vyčerpaný a telo je zraniteľné voči infekciám. Laboratórne štúdie preukázali, že kvercetín môže tiež pomáhať pri podpore normálnych dýchacích funkcií.
Bioflavonoidy sú spojené s niekoľkými zdravotnými výhodami vrátane zníženého rizika srdcových chorôb, rakoviny a degeneratívnych porúch mozgu (2, 3). Priaznivé účinky flavonoidov, ako je kvercetín, pochádzajú z ich schopnosti fungovať ako antioxidanty vo vašom tele (4).
Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré sa môžu viazať a neutralizovať voľné radikály. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré môžu spôsobiť nezvratné poškodenie buniek, keď sú ich hladiny príliš vysoké. Škody spôsobené voľnými radikálmi súvisia s mnohými chronickými stavmi, vrátane rakoviny, srdcových chorôb a cukrovky (5).
Mnoho ďalších faktorov môže prispieť k väčšiemu množstvu voľných radikálov, medzi ktoré patria
Antioxidanty pomáhajú telu bojovať proti oxidačnému stresu. Oxidačný stres je stav, v ktorom je v tele príliš veľa voľných radikálov. Tieto voľné radikály interagujú s bunkami tela a spôsobujú poškodenie spojené s chronickým zápalom, oslabením imunitného systému a mnohými škodlivými chorobami (6, 7). Bromelain je obzvlášť bohatý na antioxidanty známe ako flavonoidy a fenolové kyseliny (8).
Kvercetín je silnejším antioxidantom ako vitamín C, vitamín E alebo beta karotén.
Sú typom rastlinnej zlúčeniny, ktorá má pre ľudské telo množstvo zdravotných výhod. Bioflavonoidy sa používajú z mnohých dôvodov, vrátane podpory imunitných výhod, posilnenia a zlepšenia krvného obehu, pôsobia ako prírodné antioxidanty a majú protizápalové látky (9).
Potenciálne protizápalové vlastnosti kvercetínu môžu poskytnúť úľavu od príznakov alergie. vercetín je známy svojou antioxidačnou aktivitou v odbúravaní radikálov a antialergickými vlastnosťami charakterizovanými stimuláciou imunitného systému, antivírusovou aktivitou, inhibíciou uvoľňovania histamínu, znižovaním prozápalových cytokínov, tvorbou leukotriénov a potlačujúcim produkciu interleukínu IL-4.
Histamíny sú látky, ktoré sa uvoľňujú, keď imunitný systém zistí alergiu alebo citlivosť, a sú zodpovedné za nepríjemné príznaky, ktorým čelíme vždy, keď má telo alergickú reakciu (12, 13, 14).
Kvercetín môže pomôcť stabilizovať uvoľňovanie histamínov z určitých imunitných buniek, čo má za následok zníženie príznakov ako kašeľ, slzenie očí, výtok z nosa, žihľavka, opuchnuté pery alebo jazyk a tráviace ťažkosti.
Voľné radikály môžu spôsobiť nielen poškodenie vašich buniek. Výskum ukazuje, že vysoké hladiny voľných radikálov môžu pomôcť aktivovať gény podporujúce zápal. Vysoké hladiny voľných radikálov tak môžu viesť k zvýšenej zápalovej reakcii (10). Aj keď je potrebný malý zápal, ktorý pomôže telu liečiť a bojovať proti infekciám, pretrvávajúci zápal súvisí so zdravotnými problémami vrátane určitých druhov rakoviny, ako aj s ochoreniami srdca a obličiek (11).
Výskum naznačuje, že antioxidačné vlastnosti kvercetínu môžu pomôcť chrániť pred degeneratívnymi poruchami mozgu, ako je Alzheimerova choroba a demencia (15).
Podľa štúdie American Heart and Stroke Association z roku 2016 (16) užívanie doplnku kvercetínu môže byť efektívnym spôsobom zníženia krvného tlaku. Ďalší výskum ukázal, že ľudia s nadváhou, ktorí užívali doplnok kvercetínu, mali nižšiu hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a tiež znížený systolický krvný tlak, ktorý meria tlak v cievach počas srdcového rytmu.
Kvercetín sa podľa mnohých štúdií vďaka svojej schopnosti znižovať zápaly a oxidačný stres (17) javí ako prospešný pre ľudí s poruchami srdca a krvných ciev (18). Medzný prietok krvi v tepnách je jedným z hlavných rizikových faktorov pre vznik srdcového infarktu alebo mozgovej príhody.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27187333
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28620474
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25272572
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18417116
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23675073
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19149749
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20840865
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24959679
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25272572
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18417116
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23044824
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27187333
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18187018
14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21625024
15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26904161
16. https://www.ahajournals.org/doi/pdf/10.1161/JAHA.115.002713
17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10693912
18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3775217/