Taurín je semi-esenciálna aminokyselina nazývaná aj kyselina 2-aminoetánsulfónová. Taurín hrá kľúčovú úlohu v mnohých telesných procesoch vrátane kardiovaskulárneho zdravia, udržiavania kostrového svalstva a udržiavania centrálneho nervového systému. Taurín má dôležité funkcie v srdci a mozgu (1, 2) a pomáha podporovať rast nervov. Od srdca, cez oči až po centrálny nervový systém, taurín zohráva zásadnú úlohu pri napomáhaní tomu, aby rôzne časti vášho tela fungovali čo najlepšie.
Taurín hrá v tele rôzne dôležité úlohy vrátane regulácie stavu vody v našich bunkách, zabraňuje oxidácii v tele a podporuje signalizáciu vápnika v kľúčových orgánoch. Svojimi vlastnosťami regulácie vápnika pomáha zlepšovať funkciu srdcového, nervového a muskuloskeletálneho tkaniva.
Na čisto molekulárnej báze udržuje taurín hladinu vápnika, podporuje nervový systém, reguluje elektrolyty a pomáha pri tvorbe žlčových solí. Je to jedna z aminokyselín, ktoré prispievajú k údržbe ľudského tela.
Táto aminokyselina je tiež jednou z mála organických zlúčenín, ktoré prechádzajú hematoencefalickou bariérou, čo má vplyv na neuroprocesy. V dôsledku jeho preukázaných účinkov na mozog sa taurín niekedy ponúka ako potenciálny liek na epileptické záchvaty.
Tiež hrá významnú úlohu v metabolických procesoch, čo je jeden z jeho najvyhľadávanejších benefitov a je všeobecne považovaný za silný antioxidant.
Vegetariáni, najmä vegáni, môžu byť ohrození nedostatkom taurínu, pretože neexistujú žiadne rastlinné zdroje taurínu. Nedostatok taurínu môže spôsobiť všetko od dysfunkcie obličiek po kardiomyopatiu a dokonca aj znížený zrak.
Taurín, ktorý sa nachádza v niekoľkých orgánoch, má široké výhody
Jeho priame úlohy zahŕňajú (3, 2, 4, 5, 6):
Keďže ide o podmienečne esenciálnu aminokyselinu, zdravý jedinec dokáže vyprodukovať minimálne množstvo potrebné pre tieto základné denné funkcie. V zriedkavých prípadoch však môžu byť potrebné vyššie množstvá, takže taurín je pre niektorých ľudí nevyhnutný – napríklad pre ľudí so zlyhaním srdca alebo obličiek, ako aj pre predčasne narodené deti, ktoré boli kŕmené intravenózne (7). Keď sa nedostatok vyskytne počas vývoja plodu, boli pozorované vážne príznaky, ako je zhoršená funkcia mozgu a zlá kontrola hladiny cukru v krvi (8).
Taurín hrá zásadnú úlohu v metabolizme a trávení, pretože pomáha pečeni vytvárať žlčové soli. Žlčové soli pomáhajú rozkladať mastné kyseliny v črevách. Žlčové kyseliny sú hlavným spôsobom, ako telo odbúrava cholesterol. Každý deň dospelý človek rozloží asi 500 mg cholesterolu a premení ho na žlč. Na to potrebuje špecifické aminokyseliny, napríklad taurín.
Podľa recenzie z roku 2014 je taurín (9) najpočetnejšou aminokyselinou v sietnici oka a pomáha chrániť pred degeneráciou sietnice. V prehľade sa tiež uvádza, že znížené množstvá taurínu môžu hrať úlohu pri očných poruchách, ako je glaukóm a diabetická retinopatia. Výskum naznačuje, že lekári by mali zvážiť taurín ako potenciálnu liečbu týchto stavov. Vedci však ešte musia vykonať potrebné klinické skúšky.
Vedci identifikovali súvislosť medzi nedostatkom taurínu a kardiomyopatiou. Kardiomyopatia je stav, ktorý spôsobuje, že srdce pracuje tvrdšie, ako by malo. Je to hlavný rizikový faktor pre kongestívne zlyhanie srdca.
Prehľad z roku 2014 (10) naznačuje, že taurín pomohol spomaliť progresiu aterosklerózy. Ateroskleróza označuje nahromadenie tukových usadenín alebo plakov v tepnách v dôsledku vysokej hladiny cholesterolu. Tento stav je hlavným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení, ako je napríklad mŕtvica.
Štúdia z roku 2017 (11) skúmala účinky doplnkov taurínu a cvičenia u ľudí so srdcovým zlyhaním. Ľudia, ktorí cvičili pred a po užití taurínu počas 2 týždňov, vykazovali nižšie hladiny cholesterolu v krvi a zápaly v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.
Svaly obsahujú vysoké hladiny taurínu. Pomáha zabezpečiť správnu funkciu svalov a chráni pred poškodením svalov. Podľa recenzie z roku 2015 (12) by taurín mohol hrať dôležitú úlohu aj pri liečbe neuromuskulárnych porúch, ako je svalová dystrofia. V tejto oblasti je však potrebný ďalší výskum.
Taurín môže mať ochranný účinok na mozog. Ako uvádza recenzia z roku 2017 uverejnená v Brain Defects Research (13), suplementácia taurínu podporuje zdravé dlhodobé ukladanie pamäte.
Podľa recenzie množstvo taurínu v mozgu s vekom klesá. Suplementácia taurínu môže pomôcť udržať tieto hladiny počas celého života. Niektorí vedci sa domnievajú, že by to mohlo zabrániť určitým neurodegeneratívnym stavom súvisiacim s vekom.
Štúdia z roku 2014 (14) skúmala účinky suplementácie taurínu u myší s Alzheimerovou chorobou (AD). Niektoré myši dostávali 6-týždňovú suplementáciu taurínu, zatiaľ čo niektoré dostávali placebo. Myši, ktoré dostávali taurín, vykazovali zlepšenie v učení a poruchách pamäte podobnú Alzheimerovej chorobe.
Podľa prehľadu v Brain Defects Research Trusted Source (13) sa zdá, že nerovnováha taurínu zohráva úlohu aj pri epilepsii, autizme, najmä u ľudí, ktorí zažili poranenie mozgu. Štúdie preukázali, že taurín pomáha zmierniť symptómy neurotoxicity a neurologického poškodenia. Ešte sú však potrebné ďalšie štúdie.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21334852
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14553911
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23170060
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3184212
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8419963
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2851980
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12514918
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12235714
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24721186
10. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00726-012-1432-6
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5933646/
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4513970/
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5737830/
14. https://www.nature.com/articles/srep07467