Mucuna je plazivý vinič, ktorý rastie v Indii – najmä v trópoch – a nachádza sa aj v tropických oblastiach Afriky a Karibiku (1). Mucuna je vo svete ajurvédskych bylín uznávaná a používaná už tisíce rokov. Má vysoký obsah L-DOPA, medzi rôznymi inými fytolátkami, a vo všeobecnosti sa používa ako extrakt založený na dávke L-DOPA (2). Obsahuje aktívnu zlúčeninu známu ako L-dopa, čo je neproteínová aminokyselina vo vysokej koncentrácii (3).
Mucuna obsahuje vysoké hladiny prirodzene sa vyskytujúceho L-dopa, ktorý je prekurzorom dopamínu. Dopamín je dôležitý neurotransmiter, ktorý je nevyhnutný pre spánok, pamäť, náladu, duševné funkcie a upokojenie nervového systému. L-dopa prechádza hematoencefalickou bariérou a pomáha telu vytvárať tento fantastický hormón dobrej nálady.
Normálne hladiny dopamínu udržujú váš nervový systém v správnom fungovaní. Podporuje zdravú úroveň motivácie, sexuálnej túžby a chuti do jedla.
Je výživné tonikum a adaptogén bežne používaný na výživu nervového systému, prirodzeným zdrojom levodopy (L-dopa), ktorá je nevyhnutným prekurzorom neurotransmiteru dopamínu. Vďaka tejto vlastnosti je uctievaný pre svoju schopnosť pozdvihnúť náladu a zvýšiť pocit emocionálnej pohody. Tiež podporuje zdravú sexuálnu energiu a tonizáciu reprodukčných orgánov.
Nedostatok dopamínu sa podieľa na niektorých prípadoch depresie. Keďže dopamín je nevyhnutný pre mentálne funkcie, emócie a náladu, niet divu, že táto čarovná fazuľa tiež zvyšuje náladu. Dopamín reguluje uvoľňovanie rôznych hormónov a je známe, že upokojuje nervový systém.
Výskumná štúdia publikovaná v roku 2014 v AYU (International Quarterly Journal of Research in Ayurveda) sa zamerala na antidepresívne účinky. Štúdia celkovo dospela k záveru, že extrakt vykazuje antidepresívne účinky, o ktorých sa vedci domnievajú, že pravdepodobne súvisí so známou schopnosťou aksamietnice zvyšovať hladiny dopamínu (4).
Ďalšia výskumná štúdia publikovaná v roku 2013 v časopise Oriental Pharmacy and Experimental Medicine tiež hodnotila antidepresívny účinok Mucuna a zistila, že Mucuna neovplyvňuje len dopamín. Subjekty, ktorým sa podával extrakt zo semien Mucuna pruriens počas dvoch týždňov, tiež vykazovali zvýšenie dvoch ďalších kľúčových neurotransmiterov, ktoré ovplyvňujú náladu, serotonínu a norepinefrínu (5).
Ide o významný výskumný nález, pretože klinické dôkazy ukázali, že ľudia s depresiou majú zvyčajne poruchy v neurotransmisii serotonínu, norepinefrínu a dopamínu (DA) v centrálnom nervovom systéme (6).
Dopamín je základná látka, ktorá podporuje relaxáciu, sústredenie a koncentráciu. Mucuna má vysoké hladiny dopamínu, ktorý môže byť užitočný pri zlepšovaní kognitívnych funkcií.
Štúdia z roku 2011 odhalila, že Mucuna zlepšila symptómy ADHD u 77 % pacientov. Mucuna môže tiež zlepšiť vnímanie, koordináciu a motorické zručnosti u pacientov s ADHD (7, 8).
Dopamín je známy svojim účinkom na zlepšenie sústredenia. V štúdii s 85 deťmi a tínedžermi s diagnózou ADHD liečba kombináciou Mucuna, vitamínov, minerálov a iných doplnkov, ako je citrát vápenatý, selén, folát, L-cysteín a L-lyzín, pomohla u väčšiny účastníkov zlepšiť symptómy ADHD. Vedci uviedli, že kombinácia doplnkov Mucuna použitá v štúdii pomohla prirodzene zvýšiť hladiny serotonínu a dopamínu účastníkov štúdie v ich mozgu.
Štúdia ukázala, že L-dopa zlepšuje učenie sa nových slov u dospelých. Táto štúdia rozdelila účastníkov do dvoch skupín. Jedna skupina dostala päť dávok 100 mg L-dopa pred každým z piatich sedení učenia sa počas jedného týždňa. Každé sedenie zahŕňalo fázu štúdie a testovaciu fázu, a výsledky ukázali vynikajúcu presnosť zapamätania nových slov pre tých, ktorí užívali L-dopa, ako aj nepretržitú presnosť pri jednomesačnom sledovaní.
Štúdia zahŕňajúca 120 mužov ukázala, že Mucuna znižuje stres a zlepšuje kvalitu spermy u neplodných mužov. Šesťdesiat mužov sa podrobilo skríningu neplodnosti a ďalších 60 boli zdraví muži, ktorí začali aspoň jedno tehotenstvo. Mužom sa podávalo 5 gramov prášku mucuna pruriens denne počas 3 mesiacov.
Boli tiež podrobení psychologickému stresu a testovali sa hladiny kortizolu. Po 3 mesiacoch výsledky ukázali významný pokles hladín kortizolu a zvýšenie počtu spermií na rovnakú úroveň ako u plodných mužov (9).
Výskum uskutočnený v C.S.M na lekárskej univerzite v Indii skúmala účinky Mucuna na 75 mužoch podstupujúcich skríning neplodnosti v porovnaní s kontrolnou skupinou 75 zdravých plodných mužov.
Štúdia ukazuje, že sa výrazne zlepšila hladina testosterónu, luteinizačného hormónu, dopamínu, adrenalínu a noradrenalínu u neplodných mužov. Okrem toho sa u neplodných mužov po užívaní „výrazne obnovili“ počet spermií a pohyblivosť spermií (10).
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie
1. Pole, Sebastian. Ayurvedic Medicine: The Principles of Traditional Practice. Churchill Livingston Elsevier, 2013. 77, 206.
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15548480/
3. https://www.ijcmas.com/7-3-2018/Prashant%20Kaushik,%20et%20al.pdf
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4213977/
5. https://link.springer.com/article/10.1007/s13596-012-0089-8
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3131098/
7. https://ajp.psychiatryonline.org/doi/10.1176/appi.ajp.2011.11060940?url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori:rid:crossref.org&rfr_dat=cr_pub%20%200pubmed
8. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(99)04030-1/fulltext
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2816389/
10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18973898/