Deti môžu mať ADHD, úzkosť alebo oboje. Je bežné, že deti s ADHD majú tiež úzkosť.
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a úzkosť často koexistujú, najmä u detí. Aj keď ide o odlišné stavy, často majú prekrývajúce sa príznaky. V dôsledku toho môže byť ťažké diagnostikovať ich samostatne. Navyše, každý stav má potenciál zhoršiť ten druhý.
Nie je nezvyčajné, že deti zažívajú ADHD aj úzkosť. Štúdia z roku 2022 (1) naznačuje, že zhruba polovica ľudí s ADHD má tiež úzkostnú poruchu.
Zdá sa, že úzkosť je bežnejšia medzi ľuďmi, ktorí majú príznaky súvisiace s pozornosťou (2), než medzi tými, ktorí majú hyperaktivitu a impulzívnosť.
ADHD a úzkosť sú odlišné stavy duševného zdravia, ale môžu mať niektoré podobné príznaky a môžu sa vyskytnúť v rovnakom čase. Tu sú niektoré možné znaky ADHD a úzkosti:
ADHD a úzkosť sú samostatné stavy duševného zdravia s odlišnými symptómami a základnými črtami. ADHD sa vyznačuje:
Súčasný výskyt ADHD a úzkosti u niektorých detí môže ovplyvniť viacero faktorov.
ADHD a úzkosť majú genetickú zložku, pričom rodinná anamnéza zvyšuje riziko. Výskum (vrátane štúdií rodín, dvojčiat a adopcie) odhaľuje silný rodinný vzor ADHD (74 % (3) dedičnosť).
Prehľad výskumu z roku 2017 naznačuje, že 31,6 % (4) pravdepodobnosti generalizovanej úzkostnej poruchy súvisí s genetickými faktormi.
Environmentálne faktory, ako je výživa (5) a traumatické poranenia mozgu (6), sú spojené s rozvojom rôznych stavov duševného zdravia, ako je ADHD a úzkosť.
Štúdia z roku 2021 (7) naznačuje, že niektoré zníženia výkonných funkcií pozorované pri ADHD (vrátane emocionálnej regulácie a kognitívnej inhibície) môžu znížiť schopnosť dieťaťa vyrovnať sa so stresom, čo časom prispieva k zhoršeniu úzkosti.
V ranom detstve môžu symptómy ADHD predpovedať neskoršie symptómy úzkosti, podľa štúdie (7), ktorá zahŕňala deti predškolského veku.
Rovnaká štúdia z roku 2021 (7) naznačuje, že symptómy úzkosti môžu priamo interferovať s pozornosťou, čo vedie k nepokoju a môže zosilniť mierne symptómy ADHD na klinickú úroveň.
Deti s úzkosťou alebo ADHD poruchou môžu vykazovať rôzne správanie. Tu je niekoľko ukazovateľov pre každý stav.
Správanie spojené s úzkosťou:
Správanie spojené s ADHD:
Liečba ADHD a úzkosti u detí môže zahŕňať nasledujúce možnosti:
Terapia:
Lieky:
Podpora detí s ADHD a úzkosťou poruchou zahŕňa vytvorenie štruktúrovaného a podporného prostredia. Tu je niekoľko tipov:
U dieťaťa s ADHD sa úzkosť môže prejaviť ako:
Môže byť náročné vedieť, či úzkosť vášho dieťaťa konkrétne súvisí s ADHD, ale nasledujúce príznaky to môžu naznačovať:
Stimulanty nemusia zhoršiť úzkosť a dokonca môžu byť prospešné pre niektoré deti s úzkosťou. Analýza štúdií z roku 2015 (8), ktoré zahŕňali 2 959 detí s ADHD, odhalila, že psychostimulačná liečba významne znížila riziko úzkosti v porovnaní s placebom.
Vyššie dávky psychostimulantov boli spojené s ďalším znížením nameraného rizika úzkosti. Napriek potenciálne zvýšenej úzkosti u niektorých detí štúdia zdôrazňuje, že celkové prínosy zvládania symptómov ADHD prevažujú nad týmito rizikami.
U detí sa bežne vyskytuje úzkosť a ADHD súčasne a tieto stavy sa môžu navzájom výrazne ovplyvňovať a zhoršovať. Liečba zahŕňa personalizované prístupy vrátane terapie a v niektorých prípadoch aj medikácie.
Ak má vaše dieťa príznaky ADHD alebo úzkosti, neváhajte a obráťte sa na odborníka na duševné zdravie. Včasná diagnostika a komplexná podpora môžu pripraviť cestu k pozitívnym výsledkom.
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie:
1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165178122000373
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6607691/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6477889/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573560/
5. https://link.springer.com/article/10.1007/s13668-023-00487-8
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5027180/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7878348/
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4617411/