Schopnosť Alfalfy znižovať hladinu cholesterolu je doteraz najlepšie študovaným prínosom pre zdravie. Jedna štúdia s 15 ľuďmi zistila, že jesť 40 gramov semien lucerny trikrát denne, zníži celkový cholesterol o 17% a „zlý“ LDL cholesterol o 18% po 8 týždňoch (1).
Tento účinok sa pripisuje vysokému obsahu saponínov, ktoré sú rastlinnými zlúčeninami, o ktorých je známe, že znižujú hladinu cholesterolu. Robí to tak, že znižuje absorpciu cholesterolu v čreve a zvyšuje vylučovanie zlúčenín použitých na tvorbu nového cholesterolu (2).
Existuje dlhý zoznam tradičných použití lucerny ako liečivej byliny. Zahŕňajú zníženie krvného tlaku, môže pôsobiť ako diuretikum, môže pomôcť pri artritíde a zbavenie sa obličkových kameňov.
Bohužiaľ, väčšina z týchto navrhovaných prínosov pre zdravie ešte nebola skúmaná. Niektoré z nich však boli do istej miery študované.
Alfalfa má vysoký obsah rastlinných zlúčenín nazývaných fytoestrogény, ktoré sú chemicky podobné hormónu estrogén. To znamená, že môžu mať v tele rovnaké účinky ako estrogén.
Účinky lucerny na príznaky menopauzy neboli podrobne skúmané, ale jedna štúdia zistila, že extrakty šalvie a lucerny dokázali úplne vyriešiť nočné potenie a návaly horúčav u 20 žien (3).
Alfalfa má dlhú históriu použitia v ajurvédskej medicíne na liečenie stavov spôsobených zápalom a oxidačným poškodením. Dôvodom je skutočnosť, že alfalfa sa považovala za silný antioxidant, ktorý bráni poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi.
Lucerna má schopnosť znižovať bunkovú smrť a poškodenie DNA spôsobené voľnými radikálmi. Dosahuje to znížením produkcie voľných radikálov, ako aj zlepšením schopnosti tela bojovať proti nim (4, 5, 6, 7).
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3606731
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC371583/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9677811
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27445214
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22809031
6. http://www.ibiol.ro/plant/volume%2055/art03.pdf
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2720939/