Nový výskum naznačuje, že v Spojených štátoch amerických COVID-19 priamo nespôsobil okolo 35% nadmerných úmrtí v počiatočnej fáze pandémie.
Nová štúdia zistila, že v USA pravdepodobne až 35% nadbytočných úmrtí počas skorej fázy pandémie nebola priamo spojená s dôsledkom COVID-19.
Výskum, ktorý sa teraz objavuje v časopise JAMA (1), naznačuje, že odborníci mohli podceniť počet úmrtí na pandémiu pri verejne hlásených úmrtiach tak ako aj v Európe.
V závažných prípadoch môže COVID-19 spôsobiť zápal pľúc: Zápalná reakcia tela kde sa nadmerne kompenzuje prítomnosť vírusu v pľúcach, čím sa znižuje schopnosť pľúc dostať kyslík do krvi.
To môže zasa viesť k zlyhaniu orgánov alebo závažným kardiovaskulárnym príhodám a nakoniec k smrti.
Avšak vírus, ako aj priame účinky COVID-19 na telo človeka, môžu spôsobiť smrť aj tým, že zhoršujú základné zdravotné problémy; napr. oslabený imunitný systém tela, keď telo bojuje s chorobou.
Ďalej, náhly vznik a rýchle šírenie choroby ohromili aj ochromili jednotky intenzívnej starostlivosti, keď bol vírus na svojom vrchole, čím sa znížila miera starostlivosti, ktorú mohol dostávať každý jednotlivý pacient. Toto ovplyvnilo nielen pacientov COVID-19, ale všetkých, ktorí mohli potrebovať zdravotnú starostlivosť.
V dôsledku toho môže byť účinok pandémie na nadmerné úmrtia - to znamená, že počet ďalších úmrtí nad rámec toho, čo odborníci očakávajú od krajiny v danom čase - pravdepodobne vyšší, ako obyčajne odborníci uviedli, najmä ak sa tieto správy spoliehali na úmrtia priamo pripisované úmrtiam na COVID-19.
Toto bolo zistenie novej štúdie, ktorá skúmala príčinu smrti pre nadmerné úmrtia v USA počas skorej fázy pandémie COVID-19.
Štúdia zistila, že v správach o úmrtiach sa pripisuje len 65% z nadmerných úmrtí v USA COVID-19.
Okrem toho, v 14 štátoch - vrátane Kalifornie a Texasu, ktoré majú veľkú populáciu - správy súviseli s menej ako 50% nadmerných úmrtí spojených priamo s COVID-19.
Pre autorov hlavnej štúdie prof. Stevena Woolfa, ktorý je emeritný riaditeľ Centra spoločnosti a zdravia Virgínskej univerzity vo Virgínii, to môže znamenať, že odborníci podcenili počet úmrtí na pandémiu.
Podľa prof. Woolfa: „Existuje niekoľko potenciálnych dôvodov tohto nedostatočného počtu. Niektoré z nich môžu odrážať nedostatočné podávanie správ; chvíľu trvá, kým sa niektoré z týchto údajov objavia. Niektoré prípady sa môžu týkať pacientov s COVID-19, ktorí zomreli na súvisiace komplikácie, ako napríklad srdcové choroby, a tieto komplikácie mohli byť uvedené skôr ako príčina smrti než ako COVID-19 ."
„Tretia možnosť, tá, ktorou sa veľmi zaoberáme, je nepriama úmrtnosť - úmrtia spôsobené reakciou na pandémiu. Ľudia, ktorí nikdy nemali vírus, mohli zomrieť na iné príčiny kvôli vedľajším účinkom pandémie, ako je oneskorená lekárska starostlivosť, ekonomické ťažkosti alebo emocionálne ťažkosti. “
- Prof. Steven Woolf
Štúdia tiež zistila, že nadmerné úmrtia nesúvisiace s COVID-19 sa výrazne zvýšili v štátoch, ktoré mali najväčšie ohniská choroby počas vrcholu vírusu začiatkom apríla. Medzi ne patrili Massachusetts, Michigan, New Jersey, New York a Pensylvánia.
Napríklad v týchto štátoch bolo o 96% viac úmrtí súvisiacich s cukrovkou, ako predpovedali odborníci. V prípade srdcových chorôb to bolo 89%; pri Alzheimerovej chorobe to bolo 64%; a pri mŕtvici to bolo 35%.
Rovnako ako ľudia, ktorí nie sú schopní získať potrebnú liečbu z dôvodu preťaženia nemocníc. Autori štúdie tiež špekulujú, že ľudia mohli zostať doma kvôli vírusu napriek tomu, že sa im zhoršili príznaky iného zdravotného stavu, ktoré mohli mať. Tiež sa domnievajú, že pandémia mohla ovplyvniť duševné zdravie ľudí.
Ako poznamenáva prof. Woolf: „Nemôžeme zabudnúť na duševné zdravie ľudí. Mnohí ľudia, ktorí zápasia s depresiou, závislosťou a veľmi ťažkými ekonomickými podmienkami spôsobenými "Lockdown", prepúšťaním atď., začali byť stále viac zúfalí a niektorí z nich môžu zomrieť aj samovraždou ako jediným východiskom z tejto situácie. Ľudia závislí od opioidov a iných drog sa môžu predávkovať.“
"Všetci hovorili, že to, čo vidíme, je počet úmrtí ďaleko nad rámec toho, čo by sme za túto ročnú dobu bežne očakávali, a COVID-19 to vysvetľuje iba čiastočne."
Tieto zistenia sú obzvlášť dôležité, pretože nové prípady vírusu začínajú narastať po uvoľnení pravidiel fyzického dištancovania sa v rôznych štátoch USA a Európe.
prof. Woolf „verejní činitelia musia myslieť na behaviorálnu zdravotnú starostlivosť a zvyšovať svoje služby pre tých, ktorí to potrebujú. Neexistencia systémov na riešenie týchto problémov a iných zdravotných problémov zvýši iba tento počet nadmerných úmrtí. “
Vo finále, média, vlády, imunologický špecialisti a hygienici spravili a robia celosvetovú paniku. Koľko ľudí primárne zomrelo od vypuknutia na zlyhanie srdca, rakovinu, cukrovku a ďalšie choroby aj keď možno mali ako druhotný COVID-19? Nikto nevie, lebo pitvy sa nerobia aby sa zistila presná príčina úmrtia.
Prečítajte si aj Teplota má „mierny“ účinok na prenosové rýchlosti SARS-CoV-2
© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.
Referencie:
1. https://dx.doi.org/10.1001/jama.2020.11787